preskoči na sadržaj

Osnovna škola Molve

Login
ŽUPANIJSKI PROJEKTI

 

 

Tražilica - search
Kalendar - calendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

dnevni tisak, časopisi

    newspaper, journal
  

    

  

       

  

  S P O N Z O R

 

dječji i obiteljski portali

 children and family portals
 

   

   

   

   

      

   

   

Oglasna ploča
O KNJIGAMA

 

Povodom 11. rođendana kampanje "Čitaj mi!" i Međunarodnog dana dječje knjige (2.4.), ovogodišnja ambasadorica kampanje "Čitaj mi!" Ivana Guljašević Kuman, snimila je video prilog.

Pogledajte ga klikom na fotografiju iznad!

* * *

 

R.I.V.E.R.S.

      
 

EKO GRUPA

UČ. ZADRUGA "Mlin"

   

OŠ Molve - MLK - Naiva

stara molvarska jela


   old recipes from Molve

Poveznice - link

Brojač posjeta
Ispis statistike od 2. 1. 2014.

Ukupno: 185552
Ovaj mjesec: 112
Ovaj tjedan: 265
Danas: 19
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
FAŠENJK
Autor: Ivan Jaković, 11. 3. 2011.

8.03. 2011.godine đaci OŠ Molve veselo su obilježili Fašenjk.


          Bila je to prilika da se igrom, plesom i smijehom otjeraju sve školske brige i zaboravi sve ružno.


Fašenjk, maškare, poklade, karneval… nije važno kako se gdje naziva vesela proslava kraja zime i najava početka proljeća, već je važno da se svačijoj mašti dopusti kreiranje najrazličitijih likova iz mašte.

 

 

Vile , princeze, prinčevi, akcijski junaci, klaunovi, bakice, indijanci, razne životinje i stvari prošetali su središtem mjesta Molovi u veseloj fašenjskoj povorci đaka nižih razreda. Šarena povorka zaustavila  se u novom društvenom domu gdje su se maškare zabavila uz ples i vesele društvene igre koje su osmislile učiteljice: plesalo se u paru sa balonima na ispadanje, jele su se krafne zavezanih očiju, natjecali su se u brzini  noseći na pladnju balone, princ karnevala trebao je spasiti princezu, na kraju su svi plesali veseli pačji ples. Osim maskiranih đaka, bili su tu i njihovi roditelji koji su uživali gledajući svoje zamaskirane mališane. A maškare bez krafni – nezamislivo! Nakon zabave i igara, maškare su  dobile zaslužene krafne.

U PŠ Repaš đaci su se također maskirali i proveselili  u zajedništvu sa svojim roditeljima i mlađom braćom. Pripremili su za njih prigodni program koji je završio plesom  na ispadanje- plesni par čiji je broj bio izvučen morao je napustiti plesni podij i tako sve dok nije ostao posljednji, pobjednički par. Vrijedne žene iz udruge domaćica ispekle su  krafne i skuhale čaj tako da je maskenbal iskorišten za veselo druženje i ples roditelja, đaka i učiteljica.

 

Maškare na drugačiji način -„ MALI PODRAVSKI SVATI“ u PŠ Medvedička

Navikli smo da se maskirane skupine ili pojedinci obuku u šarene kostime, zamaskiraju lice do neprepoznatljivosti i tako sakrivenog identiteta nastoje što bolje privući pažnju promatrača. Ali, 8.03. 2011. Fašenjk u Medvedički bio je posve drugačiji nego inače.

8.03.2011.na sam Fašenjk, pažnju stanovnika malog podravskog mjesta Medvedičke privukla je neuobičajena fašenjska povorka. Đaci  prvog do četvrtog razreda  prezentirali su naime svoj istraživački projekt  na kojem su vrijedno radili već duže vrijeme baš na sam Fašenjk.

Zašto baš tada i kakve veze ima projekt sa Fašenjkom?

Tema projekta „ Podravski svati“  zahtijevala je pravi timski rad učiteljica, đaka,njihovih roditelja te mještana koji su bili živi kazivači o običajima vezanim za podravsku svadbu  u drugoj polovini 20.stoljeća i to baš u mjestu Medvedička. Da bi đaci mogli bolje shvatiti te običaje, odlučili su uz pomoć učiteljica i roditelja oživjeti ih i to točno prema riječima starijih mještana- kazivača. Tako smo na sam Fašenjk imali priliku pratiti pravu malu svadbenu povorku koja je imala zadatak da odjećom, frizurom i točnim redoslijedom svadbe dočara obrede podravske svadbe kakvu  danas više ne viđamo.

Prema tome, čovjek bi pomislio da su to maškare u nekim neobičnim kostimima, ali ne- to su bili  kostimi izrađeni točno po uputama da bi đaci bili što sličniji originalnim  podravskim svatovima  iz druge polovine 20.stoljeća.

Ujutro su mladenka i „klencerice“ (djevojke u svadbenoj sviti) bile na frizuri koju su bake i mame počešljale onako kako su se nekada češljale djevojke u svadbenoj povorci, a nakon toga su se svi obukli u odjeću kakva se tom prilikom  oblačila. Pri tom se mislilo na puno detalja : npr. posebno su izrađeni cvjetovi  od papira kao dodatni ukras frizurama pa bogati  buket za mladenku  napravljen od papirnatih ruža i asparagusa, manji buketi za „ klencerice“,   itd.

 Mladoženja je došao po mladenku i svatovi su zatim krenuli do crkve gdje je održan obred vjenčanja. Po završenom vjenčanju,svadbena povorka  je štrekala  ( hodala u taktu muzike) uz pratnju „mužikaša“  do doma u kojem se održavalo svatovsko slavlje. Prije samog ulaska u dom, svatovi su se slikali po zadanim pravilima. Nakon toga slijedila je zdravica, ulazak u dom, prvi ples mladenaca, pa cijele svite. Servirao  se ručak,  nakon kojeg je slijedio  ples i svatovske igre koje su bile sastavni dio tadašnjih svadbenih slavlja. Nisu zaboravili prikazati niti „mivanje“ ( darivanje mladenaca ) i to sa poklonima koji su se tada najčešće poklanjali.

Tako su naše male maškare imale ove godine imale izuzetno puno publike  koja je s velikom pažnjo

                                                                   Marina Sabolović, školska knjižničarka





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju