« Svibanj 2024 »

MOLVARSKI EKO SEDMAŠI U BORBI S OTPADOM
Autor: Ivan Jaković, 2. 3. 2011.

OČUVAJMO PRIRODU  ZAJEDNO

Učenici 7.a razreda Osnovne škole Molve provode, kroz građanski odgoj, eko projekt pod nazivom Odlaganje i selekcija  otpada u Molvama.

Ponukani pitanjem  kamo s baterijama, plastikom, staklom, papirom i krupnim  kućanskim otpadom (električnim, elektroničkim i željeznim) odlučili su djelovati i pokrenuti rješavanje tog problema.

U suradnji s Općinom Molve i Komunalnim poduzećem Prizma došli su do početnih rješenja. Papir, staklo i plastika uskoro će se selektirati u vreće u domaćinstvima i odvoziti po rasporedu.
          Zahvaljujući angažmanu sedmaša poduzeće Prizma postavit će  posudu za odlaganje baterija u centru Molva.
Povodom Dana planeta Zemlje u petak , 23. travnja 2010., organizirali su  akciju čišćenja okoliša. U šumi i po  poljskim putovima prema molvarskom odlagalištu smeća učenici su sakupljali otpad, a komunalno poduzeće Prizma odvezlo ga je na odlagalište. U biorazgradivim vrećama bilo je mnogo, čak i zanimljivog, smeća. Pronašli su madrace, gume, cipele, lampice, ležaljke, čizme, kapute, kante, boje, najlone…
          Ovaj zadatak  svi su shvatili iznenađujuće  ozbiljno. Nije to bila samo izlika da se izbjegne nastava, kako su to neki mislili. Nitko nije govorio da mu se ne da ili da mu je dosadno. Baš naprotiv  uz rad su se rekreirali i zabavljali. Bilo je smijeha do suza. Neki su čak i trčali, tko će prije pokupiti smeće. Boravak u prirodi zanimljivijim su učinili osim svakojakog smeća i susreti s  raznoraznim životinjicama.  Uz veseli pjev ptica tog sunčanog petka društvo su im činili sljepić, gušter, žaba, puževi, a zastrašujuća je bila i borba sa stršljenom. Bilo je to zaista zanimljivo, uz boravak na svježem proljetnom zraku u prirodi činiti nešto korisno i zabaviti se, a ponešto i naučiti. To im je bilo jedno novo, vrlo zanimljivo i lijepo iskustvo.

Gospodin Dražen Vlah, direktor Komunalnog poduzeća Prizma, posjetio je učenike u akciji. Bio je iznenađen kako su učenici ozbiljno prionuli poslu i koliko su smeća sakupili koje su iza sebe namjerno pobacali i ostavili njihovi neodgovorni sumještani. Jednako tako bili su iznenađeni i učenici kako su odrasli neodgovorni prema prirodi i mjestu u kojem žive oni i njihovi bližnji, ali i nagradom koji su dobili. Donio im je cedevite za osvježenje te nagradio njihov trud  majicama svojeg poduzeća s eko porukom „Očuvajmo Podravinu zajedno“. Oduševljenju i zahvalnosti  nije bilo kraja. Dok su čekali kamion da utovare sakupljen otpad,  učenike je oduševio zanimljiv razgovor i pokoja anegdota o djelatnosti koju g. Vlah obavlja. Zadovoljstvo je bilo na svim licima kad su vidjeli koliko su smećem napunili kontejner.
          Shvatili su da otpad treba odlagati na za to predviđena mjesta jer su iskustvom spoznali kako to u prirodi ružno izgleda te kako je to potrebno, ali i teško očistiti.

Nakon te akcije, 8. svibnja 2010. g. uslijedila je još jedna uspješnija eko akcija sakupljanja električnog, elektroničkog i željeznog otpada.

Djelatnici Prizme su, prema podacima koje su učenici sakupili ispitujući po mjestu potrebu za odvozom  krupnog otpada,  sakupili preko pedeset kubika  električnog, elektroničkog i željeznog otpada. Bilo je tu svega peći, perilica, hladnjaka, zamrzivača, televizora, mobitela, računala, usisavača, bicikla i svih ostalih kućanskih aparata i strojeva kao što su sušila za kosu, mikseri, brusilice, bušilice i slično. Otpad su  djelatnici besplatno, iz dvorišta mještana Molva, odvezli na reciklažu.
Nakon akcije ustanovljeno je da je potreba za ovakvim odvozom velika pa se akcija širi i na ostala mjesta Općine Molve, Medvedičku, Molve Grede, Gornju Šumu i Repaš.

Tom akcijom privodi se kraju razredni projekt 7.a razreda . Učenike u  završnoj fazi projekta očekuje još posjet reciklažnom dvorištu u Koprivnici i prezentacija projekta povodom Dana škole.
          Velikim zadovoljstvom Komunalnog poduzeća Prizma, Općine Molve i sedmaša okončat će se maleni razredni projekt koji je prerastao u velike uspješne akcije. Zaživjela je suradnja škole, lokalne vlasti i privatnog poduzetništva čijom uspješnošću su svi začuđeni.
          Svatko je u  toj suradnji na dobitku. Učenici su naučili preko građanskog odgoja kako putem javne politike postići dobrobit za zajednicu. Općina je dobila  pomoć u sanaciji putova do odlagališta otpada,  tvrtka Prizma organiziranu akciju skupljanja krupnog otpada, a priroda osjetila brigu i želju njezinih stanovnika za čistoćom i očuvanjem.

Iznenađeni uspješnošću i organizacijom  Komunalno poduzeće Prizma  ponudilo je daljnju suradnju u smislu suradničkog učenja. Želja im je  da učenici s njima posjećuju škole na područjima gdje imaju koncesiju i prezentiraju svoj projekt i rad ne bi li i  u ostalim mjestima Koprivničko-križevačke županije na takav način zajedno očuvali prirodu i Podravinu.
Ovom suradnjom svatko je ponešto naučio i obogaćen je za jedno pozitivno iskustvo.

Tako je zahvaljujući ozbiljnom pristupu i  borbi marljivih sedmaša s otpadom maleni razredni projekt postao veliki uspješni eko pothvat.
                                            Mirela Paša, razrednica 7.a razreda OŠ Molve