SVJETSKI DAN ZDRAVLJA
Autor: Ana Molnar Šadek, 9. 4. 2024.

U nedjelju 7. travnja diljem svijeta se obilježio Svjetski dan zdravlja kojega smo mi u školi obilježili nakon povratka s praznika 8. travnja kroz integriranu nastavu. Ovogodišnja tema Svjetskog dana zdravlja je „Moje zdravlje, moje pravo!“. Vijeće za zdravstvenu ekonomiku Svjetske zdravstvene organizacije utvrdilo je da najmanje 140 zemalja svijeta Ustavom prepoznaju zdravlje kao jedno od temeljnih ljudskih prava. Ipak i dalje postoje ljudi koji nemaju mogućnosti ostvariti ovo svoje pravo. I mi u školi smo aktivnostima pokušali djeci usaditi svijest koliko je briga o vlastitom zdravlju važna kroz tjelesnu tjelovježbu i pravilnom prehranom.

Dan smo započeli edukativnim predavanjem „Svjetski dan zdravlja“ volontera Crvenog križa i profesora na Veleučilištu u Bjelovaru Ivana Pokca, a sve prisutne je pozdravila i ravnateljica Crvenog križa Sofija Paša.

Nakon toga su se učenici razišli u učionice, dvoranu ili vanjsko igralište na dogovorene aktivnosti. Za učenike razredne nastave bile su osmišljene četiri kružne radionice s gostujućim predavačicama, a to su medicinska sestra Valentina Peić koja je govorila o prehrani djece u školskoj dobi, primalja Ivana Brunec koja je naglasila važnost čistoće za zdravlje, ravnateljica Crvenog križa Sofija Paša koja je govorila o ovisnostima te članice školske ekipe podmlatka Crvenog križa koje su pokazale kako se pruža prva pomoć u nekim učestalim svakodnevnim situacijama.

S ravnateljicom Crvenog križa došla je i volonterka Renata Pintar, inače medicinska sestra u Domu zdravlja Đurđevac koja je u vrijeme aktivnosti mjerila tlak i šećer djelatnicima škole, a kasnije je zajedno s ravnateljicom CK-a mjerila tlak i učenicima.

Učenice predmetne nastave u školskoj dvorani dočekala je Mateja Marić, voditeljica fizikalne terapije u Domu zdravlja Đurđevac, i s njima odradila jedan ženski fitness trening za cijelo tijelo, dok su učenici predmetne nastave s učiteljem TZK-a Tomislavom Čerepinkom na vanjskom igralištu odigrali nogomet i atletski poligon prepreka. Naši treneri Mateja i Tomislav odradili su i dva kraća treninga s učenicima razredne nastave. Mateja je u dvorani pripremila poligon prilagođen uzrastu od 1. do 4. razreda, dok je učitelj TZK-a Tomislav na vanjskom igralištu pripremio bacanje Vortexa i preponsko trčanje.

Nakon ovih aktivnosti učenici predmetne nastave razišli su se na tematske radionice koje su za njih pripremili razrednici i gostujući učitelji, a puno se zapravo i njima govorilo o važnosti zdrave prehrane, poremećajima u prehrani, mentalnom zdravlju, mjerila se frekvencija otkucaja srca, izrađivale voćne salate, miješali smoothiji, ali i šetalo se kroz Molve kako bi im se naglasio taj aspekt aktivnog, pa samim time i zdravijeg života, ali i kako bi im se naglasilo da smo mi sami ti koji se moraju motivirati i izabrati aktivni način života, nitko to neće učiniti umjesto njih i ne treba doći do bolesti da bi se osoba aktivirala.

Završna aktivnost za učenike predmetne nastave bila je gledanje dokumentarnog filma o skijaškom čudu: Dnevnik pobjednika, o Janici i Ivici Kostelić. Ovim filmom im se želio približiti jedan važan dio iz hrvatske sportske povijesti, ali i kako se ustrajnošću i borbom mogu postići veliki rezultati.