KAJKAVSKO NARJEČJE U NASTAVI PREDMETA HRVATSKI JEZIK I U IZVANNASTAVNIM AKTIVNOSTIMA – PREDAVANJE UČITELJICE MARIJE HALAČEK
Autor: Marija Halaček, 15. 3. 2024.

Učiteljicu Mariju Halaček pozvala je Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, ogranak Varaždin, da bude predavač na okruglome stolu posvećenome kajkavskome narječju. U Mjesecu hrvatskoga jezika, susret se dogodio 14. ožujka u prostorima varaždinske galerije Kovačić Macolić. Učiteljica je predstavila svoja iskustva iz prakse vezana uz uključivanje kajkavskoga narječja u programe osnovne škole.

Učiteljica Halaček govorila je o predmetnome kurikulu za predmet Hrvatski jezik i zastupljenosti kajkavskoga narječja i o književnim tekstovima koji su zastupljeni u čitankama. Prisutnima je skrenula pažnju na to da ima puno tekstova na kajkavskome narječju koji su učiteljima dostupni i mogu se koristiti u školi, a da nisu odabrani za čitanke. Kurikul je razvojni dokument i, nasreću, dopušta učiteljima slobodu pri izboru polaznih tekstova. Učiteljica je predstavila i rezultate ankete provedene među učenicima i učiteljima. Učenici su navodili svoja iskustva vezana uz govorenje na zavičajnome idiomu tijekom nastavnih sati, a iskustva su različita: neki ne odustaju od svojega mjesnoga govora i njime se služe i u razgovornome i službenome stilu izražavanja, a drugi pak se svim silama trude da to dvoje razlikuju. Učitelji navode da ima učenika koji se srame govoriti kajkavski, ali i onih koji ga s radošću govore i zanimaju ih riječi koje su već pomalo izašle iz svakodnevne uporabe. Učiteljica Halaček naglasila je da su izvannastavne i izvanškolske aktivnosti plodno tlo za neometano govorenje, slušanje, čitanje i pisanje na zavičajnome idiomu te je dala mnogobrojne primjere iz svoje prakse i primjere na razini cijele Osnovne škole Molve, u kojima je vidljivo da kajkavsko narječje nije zaboravljeno i da ima itekako važnu ulogu u životu i radu škole.

Na skupu su još govorile prof. Nataša Sajko i dr.sc. Bojana Schubert, koje su također predstavile zanimljive teme vezane uz uključivanje kajkavskih tema u nastavu Hrvatskoga jezika.

Pogledati možete i na poveznici https://www.info.hazu.hr/events/okrugli-stol-izazovi-ukljucivanja-kajkavskih-tema-u-nastavu-hrvatskog-jezika-teorija-i-praksa/