« Svibanj 2024 »

PETA MOBILNOST U ERASMUS+ PROJEKTU R.I.V.E.R.S – SLOVAČKA
Autor: Marija Halaček, 3. 4. 2023.

Završena je peta mobilnost u Erasmus+ projektu R.I.V.E.R.S koja se održala u mjestu Horna Ždana u Slovačkoj u zadnjem tjednu ožujka. Putovali su učenici osmaši: Domenika Lončar, Lana Mehkek Dorić i Lovro Preksavec, zajedno s koordinatoricom projekta učiteljicom Marijom Halaček.

Mjesto i škola Horna Ždana u središnjoj Slovačkoj bila je domaćin svim partnerima: iz Bugarske, Grčke, Portugala, Hrvatske i Litve. Domaćini su ponudili vrlo bogat program, prožet kulturom i tradicijom mjesta te prirodnim obilježjima.

Sudionici su bili smješteni u hotelu „Luna“ u gradu Žiar nad Hronom te su svaki dan dolazili u školu ili  na druge lokacije na projektne aktivnosti. Pekli su uskrsne kolačiće i ukrašavali pisanice, pleli šibe i prisustvovali tradicionalnome običaju spaljivanja Morene, u znak odlaska zime i dolaska proljeća (Vesne). Na svečanoj ceremoniji dobrodošlice upoznali su tradicionalne plesove i običaje, a u videu  poznate lokacije izvora mineralnih i termalnih voda. Iste su i obišli – tako su u šetnji šumom doznali više o šest vrsta mineralnih voda Slovačke, a u radioničkome dijelu prepoznavali su stanovnike šume po njihovim rogovima, prema predavanju ondašnjega lovočuvara. Bili su na kupalištu i u termama još iz doba Marije Terezije pa su i na taj način učili o važnosti očuvanja voda i okoliša. U velikome su planetariju učili putem dvaju videa o osvajanju svemira i o zviježđima našeg neba, a u špilji su se susreli sa šišmišima i doznali više o životu pod zemljom. Spustili su se i u rudnik srebra i zlata u Bystrici., južno od grada Zvolena U umjetničkoj su školi metodom urešenih slova i slika crtali „svoje unutarnje vode“. Obišli su muzej s postavom virtualne stvarnosti i neobičnih predmeta iz povijesti rudnika te muzej ustanka Slovačke, gdje su ostali potreseni ratnim stradanjima. Posjetili su gradove Banska Bystrica i Banska Štiavnica, a zadnji su dan posjetili glavni grad, Bratislavu. Sve najvažnije znamenitosti ovoga grada upoznavali su u vođenoj turi turističkim vlakićem sa stajalištima uz dvorac i obližnje znamenitosti. Za kraj, na vodi su i prespavali, točnije, na rijeci Dunavu u hotelu – brodu.

Bilo je to nezaboravno iskustvo i odlično pripremljena mobilnost, a najteže je pao rastanak. Uslijedila je i vožnja avionom od Bratislave do Zagreba, za Domeniku i Lovru prvi let. Na povratku ostalo je još samo reći – vidimo se u Molvama u lipnju!