« Svibanj 2024 »

ČETVRTAŠI OBILAZILI PROČISTAČ
Autor: Katica Ištvan, 24. 3. 2023.

Učenici 4. razreda su 22. i  23. ožujka uz  Dan voda  integrirali u redovnu nastavu niz sadržaja i aktivnosti vezanih uz vodu, a obilježavanje su završili obilaskom pročistača otpadnih voda u Molvama. Općinski načelnik Zdravko Ivančan prezentirao je učenicima način na koji se pročišćuju otpadne vode u Molvama te kako funckionira cjelokupni takav sustav. Učenici su mogli vidjeti gdje odlazi otpad nakon pročišćavanja vode te gdje nanovo nastaje čista voda.

Na taj način su ponovno osvijestili važnost očuvanja prirode i zaštite čovjekova okoliša.

Učenici su do pročistača i nazad išli pješice, jedan razlog tome je da kombijem ne zagađuju zrak i ne troše energiju, a drugi je vezan uz razredni projekt Naše najveće bogatstvo – zdravlje. Naime projekt je baziran na prehrani i kretanju, a mi smo taj dan propješačili više od 4 kilometra. Tako smo pomalo bili umorni, ali i zadovoljni onim što smo taj dan napravili.

Usput smo ipak vidjeli i neke stvari koje su nas rastužile. Naime okolne bagremove šumice su pune smeća i otpada. Samim sadržajem viđenoga zaključili smo da dosta toga bacaju prolaznici (limenke, boce, papiri, vrećice…), ali ima puno spakiranoga smeća i odloženoga među drveće pa se može zaključiti da to rade i sami mještani naše općine.

Evo nam materijala za daljnje razmišljanje i djelovanje. Ovo ne može riješiti samo jedan razred škole pa apeliramo na sve ljude dobre volje da se zajednički organizirano i pokušamo riješiti ovaj problem.