preskoči na sadržaj

Osnovna škola Molve

Login
ŽUPANIJSKI PROJEKTI

 

 

 

 

Tražilica - search
Kalendar - calendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

dnevni tisak, časopisi

    newspaper, journal
  

    

  

       

  

  S P O N Z O R

 

dječji i obiteljski portali

 children and family portals
 

   

   

   

   

      

   

   

Oglasna ploča
DAN ŠKOLE

Pogledajte pregled školske godine prikazan na svečanoj sjednici za Dan škole!

NAŠI OSMAŠI

      
Video izradio: Leon Ormanec, 8.b

(Unaprijed se ispričavamo zbog nekoliko nedoličnih fotografija)

EKO GRUPA

UČ. ZADRUGA "Mlin"

   

OŠ Molve - MLK - Naiva

stara molvarska jela


   old recipes from Molve

Poveznice - link

Brojač posjeta
Ispis statistike od 2. 1. 2014.

Ukupno: 199888
Ovaj mjesec: 1337
Ovaj tjedan: 414
Danas: 4
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
MALI ČUVARI OBIČAJA I TRADICIJE
Autor: Ivan Jaković, 22. 3. 2022.

S dolaskom proljeća krenule su i nove aktivnosti učenika 3. razreda vezane uz razredni projekt Običaji u mojemu zavičaju. Stoga su 21. ožujka posjetili gospođu Katicu Lončar u njezinom domu u Molvama.


Katica Lončar je prava čuvarica starina, običaja i tradicije. Stupivši u njezin dom, gdje nas je dočekala s velikim osmijehom, odmah smo vidjeli i osjetili dah te njezine neizmjerne ljubavi i predanosti u svojoj misiji da što više toga otrgne zaboravu i prenese mladim naraštajima. Ima tu puno uporabnih i ukrasnih predmeta koje brižno čuva, a neki od njih su uspješno integrirani u njezin moderan dom gdje i dalje imaju svoju prvobitnu funkciju.

No, naš cilj je  bio saznati što je to tkanje i kako se to radi. Došli smo na pravo mjesto jer Katica je i tkalja, jedna od dvije u selu, i po toj svojoj aktivnosti je poznata u našem širem zavičaju. Učenicima je objašnjavala proces nastajanja tkanine od sjetve lana pa do tkanja na naredu, odnosno tkalačkom stanu i pokušala dočarati taj vremenski dugačak i fizički mukotrpan posao. Demonstrirala im je tkanje, a najzanimljiviji dio je bio kad su uz njezinu pomoć i sami učenici utkali svojih nekoliko niti. Također su pokušali raditi na kolovratu što se činilo zabavno i lako, uspostavilo se da je i dalje zabavno, ali ne baš i lako.

 

Bilo je tu puno nama novih naziva, novih riječi. Dogovor je bio da se tijekom posjeta razgovara zavičajnim govorom no i tu smo zapinjali jer na žalost djeca i u vlastitom domu sve više „stare“ riječi zamjenjuju onim iz standardnog književnog jezika ili žargonom.

Dva školska sata su brzo prošlo, puno toga smo staroga/novoga zapazili, puno smo pitali, razgovarali, slušali, uspoređivali, opisivali… Zaključili smo da je život seoske žene danas puno lakši nego što je to bio  u prošlosti.

Na kraju je slijedio poziv tete Katice da slobodno dođu sa svojima mamama ili bakama  da „utvrde gradivo“, sve u nadi da će se možda naći neko mlado biće koje će se zainteresirati i nastaviti njezinu misiju čuvanja starina, običaja i tradicije.



Izvor: Katica Ištvan, učiteljica 3. razreda


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju