DAN JABUKA
Autor: Ivan Jaković, 22. 10. 2021.

Jabuka se smatra jednom od najzdravijih voćaka pa zato i ne čudi  što nosi naziv „kraljica voća“, a ima i svoj dan koji se obilježava 20. listopada. Obilježavanje Dana jabuka započelo je u Londonu 1990. godine i od tada se obilježavanje proširilo po svijetu. I naši su učenici 1. i 2. razreda obilježili Dan jabuka, svaki na svoj način.

Prvašići su obilježavanje započeli molitvom i razgovorom na čemu su sve zahvalni te čitanjem slikopriče Jesenska košara Josipa Franjića Radulovića, a nastavili pričanjem priče prema zadanim slikama Priča jedne jabuke. Kroz ove aktivnosti uveli su se u Dan jabuke te su već dobili dojam zašto i kako su jabuke važne i te misli su zabilježili na plakat, a upotpunili ga izrekama o jabukama. Na satu Glazbene kulture uočavali su plesne strukture u izvedbi pjesme Mali bratac Ivo, dok su na satu razrednika pristupili ozbiljnijim temama, a to su koje sve vrste jabuka postoje, kakvih su boja i okusa kako bi mogli izraditi graf Koja jabuka mi je najdraža? Obilježavanje su završili slasno – izradom čipsa od jabuka te likovnim izražavanjem koristeći osnovne i izvedene boje u slikanju jabuka.

U 2. razredu obilježavanje Dana jabuka započeli su čitajući igrokaz o jabuci i crviću Na grani. Nakon igrokaza su razgovarali o pročitanome, a učiteljica ih je navela i na jednu poznatu izreku „Jedna jabuka na dan, doktor iz kuće van“ kojoj su zajedno objasnili značenje. U obližnjem voćnjaku brali su jabuke, dobro ih oprali i osladili se, a dio ponijeli u školu za daljnje aktivnosti. Najprije su na satu likovne kulture promatrali i opisivali najljepšu ubranu jabuku te nijansama i tonovima boje naslikali je. A zatim su te jabuke iskoristili kako bi pripremili ukusan kompot od jabuka – jabuke su najprije dobro oprali, naučili su kako ih oguliti i očistiti te ih narezali na kockice za bolje uživanje u kompotu.

Sve aktivnosti koje su učenici sproveli za Dan kruha te Dan jabuka zapravo su dio i razrednog projekta Kako su živjeli naši stari kojeg imaju ove školske godine, stoga ne čudi što sve aktivnosti sprovode „po starinski“.

Jedite jabuke svaki dan i tako ćete ostati zdravi!