UČENIČKA ZADRUGA "MLIN" I 5. RAZRED NA 18. ĐURĐEVEČKOM MEDVENOM DENU U ĐURĐEVCU
Autor: Ivan Jaković, 18. 10. 2021.

Učenička zadruga "Mlin" Osnovne škole Molve pod voditeljstvom učiteljice Mirele Paša i učenici 5. razreda s projektom iz građanskog odgoja „Medenjaki z molvarske škole“, a u suradnji s Pčelarskom udrugom "BAGREM" Đurđevac predstavili su se 16. listopada 2021. na 18. Đurđevečkom medvenom denu.

Učenici su u tjednu obilježavanja Dana kruha i zahvalnosti za plodove Zemlje odradili tri radionice izrade molvarskih tradicionalnih medenjaka u školskom restoranu i kuhinji. U ponedjeljak su imali radionicu miješenja tijesta za medenjake, u utorak su ih oblikovali i pekli, a u petak pakirali. Ispekli su 1200 medenjaka koje su pakirali u 96 kutija. U radionicama su sudjelovale i mame učenika koje su nadgledale proces izrade i upućivale ako je što trebalo. Učenici su sami uz uputu razrednice grafički oblikovali naljepnicu za kutiju s medenjacima te brošuru s receptom tradicionalnih molvarskih medenjaka.

U subotu su na đurđevačkom trgu uredili izložbeno-prodajni štand kako bi popularizirali tradicionalni molvarski medenjak te med kao zdravi proizvod, a prihod od prodaje medenjaka učenici će donirati potrebitima.

Članovi Učeničke zadruge Mlin  kroz projekt  su:

• osvješćivali potrebu očuvanja tradicije
  • promovirali med i zdrav proizvod
  • razvijali  radne navike i snalažljivost u izradi ovoga proizvoda
  • razvijali kreativnost i poduzetnički duh
  • učili o grafičkom opremanju proizvoda za prodaju
  • razvijali  komunikacijske vještine promovirajući proizvod i prodajući ga
  • surađivali su  i timski djelovali i
  • činili dobrobit lokalnoj zajednici.

Radionice te prodaja medenjaka bili su veoma uspješni i učenici kao i roditelji izrazili su veliko uzbuđenje i  zadovoljstvo zbog sudjelovanja u projektu „Medenjaki z molvarske škole“. Izložbeno prodajni dio bio je vrlo uspješan. Učenici su prodali  95 kutija medenjaka.

Zahvaljujem ravnatelju što nam je omogućio provedbu projekta, školskoj kuharici za pomoć u kuhinji, roditeljima na podršci, donaciji namirnica i suradnji u izvedbi projekta.

Ova  višestruka suradnja od velike je koristi za sve, a posebno za učenike koji su stekli nova  životna iskustva i razvili nove vještine.

Svi sudionici i suradnici veoma su zadovoljni učinjenim i sigurno će nastaviti suradnju i djelovanje čim bude sljedeća  prigoda.

Izvor: Mirela Paša, voditeljica Zadruge i razrednica 5. raz.