« Svibanj 2024 »

UČENICIMA OŠ MOLVE PREDSTAVLJENA SLIKOVNICA MARTINE IŠTVAN
Autor: Ivan Jaković, 28. 12. 2011.

15.12.2011.u prostoriji novog društvenog doma u Molvama održane su dvije promocija slikovnice „Zauvijek zajedno“ učenice 8.a razreda Martine Ištvan.Prvo predstavljanje bilo je namijenjeno učenicima od 1. do 4. razreda, a drugo za učenike viših razreda.Mladoj autorici čestitali su ravnatelj škole Ivan Jaković,Martinina učiteljica  u nižim razredima Dubravka Jaković, Darko Markić - učitelj likovne kulture ,Marija Halaček- učiteljica hrvatskog jezika te  mentorica Marina Sabolović koja ju je vodila kroz proceduru natječaja.

Martina Ištvan je dobitnica prve nagrade na natječaju  MOJA PRVA KNJIGA 2011.Krajem rujna svečano je primila nagradu - 50 slikovnica kojima je autorica teksta i ilustracija. Polovicom studenog imala je promociju svoje prve slikovnice na Zagrebačkom velesajmu u sklopu Interlibera u organizaciji njenog izdavača VEBLE commerce iz Zagreba.

Mjesec dana nakon tih važnih događaja za Martinu , organizirali smo predstavljanje slikovnice  učenicima i učiteljima naše škole. O  kreativni, svestranim sposobnostima koje je pokazivala u nastavi svih predmeta, a posebno u likovnoj kulturi, te o njenom samozatajnom karakteru kroz školovanje u razrednoj nastavi pričala je njezina prva učiteljica  Dubravka Jaković. O daljnjem razvoju njezinih literarnih i likovnih sposobnosti kroz predmetnu nastavu govorili su  učiteljica hrvatskog jezika Marija Halaček i učitelj likovne kulture Darko Markić.

Nakon razgovora o  planovima o nastavku školovanja ( želi upisati školu za primijenjenu umjetnost u Zagrebu), učenicima je predstavljena sama slikovnica.

Recenziju za priču „Zauvijek zajedno“ napisala je Sanja Pilić i prenosimo je cijelosti:

„Martina Ištvan je ljubiteljica konja i slikanja i svoje dvije ljubavi vješto je spojila u zajedničku priču. Odlični, realistični crteži konja iz različitih perspektiva vode nas kroz strastvenu priču o ljubavi prema kobili Tari i nježnom prijateljstvu s dječakom Andrijom. Martina ima crtački izrađen rukopis, dobro komponirane kadrove koji nam ritmički uvjerljivo dočaravaju ljepotu jahanja, uživanja u slobodi, igri i ljubavi kojom je ispunjen njezin unutarnji, ali i vanjski svije.“,

Knjižničarka je  nakon recenzije pročitala dio priče i pozvala sve zainteresirane  da dođu u knjižnicu po slikovnicu i sami doznaju završetak priče. Ovo je bio pun pogodak, jer su već drugi dan učenici pohrlili u knjižnicu i tražili slikovnicu u daleko većem broju nego što knjižnica ima primjeraka. U samo četiri dana  priču je pročitalo 16 učenika, a knjižnica ima samo 4 primjerka!

Učenicima su bili pozvani da i sami sudjeluju na ovogodišnjem natječaju. O uvjetima natječaja dobili su najosnovnije informacije i upute kome se mogu obratiti za pomoć u pisanju i slikanju svoje vlastite priče -  knjižničarki ili učiteljicama razredne nastave.

Marina Sabolović, knjižničarka