« Svibanj 2024 »

„ŠKOLA-PRIJATELJ ZAJEDNICE“
Autor: Ivan Jaković, 5. 12. 2011.

Ovo je atribut koji je zavrijedila OŠ Molve sa svojim učenicima VI. b razreda koji nose projekt naziva „Razveselimo bližnje.“

U školi zajedno sa svojim roditeljima organiziraju radionice izrade kolača ili kruha. Učenici stječu radne navike, upoznaju se sa značajkama volonterstva i aktivno se brinu za starije ljude koji u Molvama žive samačkim životom.

Istražujući su došli do brojke 45. Toliko se paketa i čestitaka pripremi i podijeli o svakom Božiću i Uskrsu.

Nažalost, budućnost nije svijetla, sve je više starijih osoba koje ostaju same u svojim kućama. Oni se razvesele kad ih se obilazi, puste koju suzu i rado razgovaraju s djecom.

Uz veliku podršku ravnatelja OŠ Molve, gospodina Ivana Jakovića, ova se akcija nastavlja već treću godinu, a razrednica Marija Halaček odlučila je projekt prijaviti na natječaj Nacionalnoj zakladi za razvoj civilnog društva.

„Cilj ovog natječaja je potaknuti djecu i mlade na dobrovoljni – volonterski angažman u

lokalnoj zajednici kroz razvoj aktivizma, empatije, solidarnosti i socijalnih vještina kojima će

znati prepoznati i riješiti (ili sudjelovati u rješavanju) problema u lokalnoj zajednici u kojoj

žive.“ (citat natječaja)

Dodijeljeno je samo pet nagrada za najinovativnije volonterske inicijative učenika osnovnih škola u Republici Hrvatskoj, te tri za najinovativnije modele volontiranja mladih u srednjim školama.

U konkurenciji 24 osnovne škole, OŠ Molve osvojila je nagradu – priznanje i status škole-prijatelja zajednice, te novčanu nagradu od 8. 000, 00 kuna. Sredstva su namjenska za nastavak provođenja projekta te za detaljnije upoznavanje učenika s radom volontera posjećujući ih u raznim udrugama.

Svečana dodjela nagrade održana je  24. studenog 2011. u muzeju "Mimara" u Zagrebu. Nagrade je uručila upraviteljica Nacionalne zaklade Cvjetana Plavša-Matić i Marija Boltek, voditeljica Odjela za programe podrške i razvoja Nacionalne zaklade. Svečanosti su bili nazočni predstavnici škola, učenici i njihovi nastavnici koji  su potaknuli provedbu volonterskih inicijativa. Skupu je nazočila i izaslanica predsjednika Republike Hrvatske prof. dr. sc. Ive Josipovića, savjetnica Predsjednika za društvene djelatnosti gospođa ZrinkaVrabec Mojzeš, te brojni predstavnici organizacija civilnoga društva.

Za OŠ Molve nagradu su primili ravnatelj Ivan Jaković, učenici VI. b razreda: Mario Crnjaković, Mateja Ivančan, Ana Maria Jaković, Denis Kiš,  Matija Kolar, Marko Međimorec, Ivan Peić, Magdalena Premec, Lana Prečko, Barbara Perišić, Marija Vincek, Marko Vedriš, Martina Volarić i Martina Živko s razrednicom Marijom Halaček.