« Svibanj 2024 »

18.11. Dan sjećanja na pad Vukovara
Autor: Ivan Jaković, 18. 11. 2011.

Danas, 18.11.2011.godine, učenici i djelatnici OŠ Molve obilježili su prigodnim programom godišnjicu pada Vukovara.
     Ovo je prigoda da pozovemo sve učenike i roditelje naše škole da danas u večernjim satima u svojim domovima zapale svijeće u znak zahvalnosti za obranu naše domovine braniteljima i građanima grada Vukovara.

Prije dvadeset godina nakon tromjesečne opsade pod pritiskom znatno nadmoćnijeg neprijatelja (Jugoslavenske narodne armije i paravojnih srpskih formacija) došlo je do pada našeg grada heroja Vukovara. Vukovar je branilo 1800 branitelja ( Zbor narodne garde) prema 30 000 agresora koji su napadali grad. 18.11.1991.godine grad Vukovar doživio je svoj pad te počinje agonija za njegove građane nesrbe.

Stanovnici grada Vukovara u tužnoj koloni ( uz pratnju tenkova Jugoslavenske narodne armije) napustili su svoj grad. Gubici su bili veliki. Poginulo je 900 branitelja a još toliko je ranjeno. Poginulo je oko 1.000 civila, od čega 86 djece, od kojih je najmlađe imalo 6 mjeseci. Ranjeno je 2.500 osoba od čega su 570 ostali trajni invalidi. Bez jednog ili oba roditelja ostalo je 858 djece. Nakon pada Vukovara većina njegovih građana raselila se po teritoriju Republike Hrvatske ( a dobar dio otišao je u inozemstvo). Vežući za sebe veliki broj napadača i ratne tehnike Vukovar je znatno pridonio cjelokupnoj obrani Hrvatske. U tri mjeseca koliko je trajala opsada Vukovara Republika Hrvatska dobila je vremena da organizira svoje oružane snage za obranu teritorija. Erdutskim sporazumom (12.studenog 1995.godine) Vukovar je mirnom reintegracijom vraćen u sastav RH.

Potaknuti agonijom (ali i velikim zaslugama u obrani naše domovine) branitelja i građana Vukovara Sabor RH proglasio je 18.studenog Danom sjećanja na pad Vukovara.

Učenici naše škole osmislili su program obilježavanja Dana sjećanja na pad Vukovara. Uvodnim filmom vratili smo se u 1991.godinu. U filmu je prikazana agonija građana, izlazak iz grada, Bolnica Vukovar i Ovčara.

Učenici 8.razreda u suradnji s učiteljicom povijesti Biljanom Vargek pripremili su povijesni presjek pada Vukovara. Upoznali su nas sa brojem žrtava branitelja i civila. Također su dali svoj osvrt na djelovanje novinara Siniše Glavaševića (kao jednog od simbola obrane grada). Njihovo izlaganje obuhvatilo je i branitelje Trpinjske ceste s legendarnim zapovjednikom Blagom Zadrom. Na kraju svojega izlaganja pročitali su pjesmu  Siniše Glavaševića ''Priča o gradu''.

Također su nam učenici 8.razreda kroz zanimljivu prezentaciju pokazali svoj posjet gradu heroju Vukovaru  te iznijeli svoje dojmove sa stručne ekskurzije. Prezentacija je obuhvaćala prikaz muzeja u Vukovarskoj bolnici, memorijalnog centra Ovčara kao i posjet kamenom križu na ušću Vuke u Dunav.

Akcijom ''I u mom mjestu Vukovar svijetli'' završili smo obilježavanje Dana sjećanja na pad Vukovara. Predsjednici razreda na mjesnom groblju zapalili su svijeće u znak sjećanja na sve žrtve Vukovara.

Ovaj tekst je prigoda da pozovemo sve učenike i roditelje naše škole da danas u večernjim satima u svojim domovima zapale svijeće u znak zahvalnosti za obranu naše domovine braniteljima i građanima grada Vukovara.

Miroslav Saraga, pedagog