« Svibanj 2024 »

Znanstveni skup o Dubravku Ivančanu
Autor: Stanko Molnar, 16. 11. 2011.

U organizaciji Društva hrvatskih književnika  14. studenoga 2011.  u Molvama je održan znanstveni skup povodom obilježavanja 80. obljetnice rođenja Dubravka Ivančana, rođenoga Molvarca. Ovaj priznati književnik brat je etnokoreologa Ivana Ivančana, dobrog duha u očuvanju hrvatskoga folklora.

U bogatome su programu sudjelovali: književnica Božica Jelušić - pokretačica cijeloga skupa, Ivan Ivančan ml. - umjetnički voditelj Folklornog ansambla Hrvatske LADO iz Zagreba, slikar Ivan Andrašić, književnik Davor Šalat, književnica Božica Brkan te književnik Tomislav Marijan Bilosnić. Učenici su saznali nešto više o zanimljivim temama naslovljenima Dani s Dubravkom, Iz Dubravkova Dnevnika, O ilustriranju Dubravkovih tekstova, Urbana poezija Dubravka  Ivančana u njegovoj zbirci „Slobodna noć“, Život na selu u stvarnosti i u poeziji te Haiku u Hrvatskoj.

Događaj su uveličali i naši učenici Ljiljana Cenkovčan, Matija Kolar i Kruno Cenkovčan recitirajući haiku stihove Dubravka Ivančana, a pripremila ih učiteljica Marija Halaček. Skupu su nazočili i učenici članovi medijske i novinarske grupe iz OŠ prof. F. V. Šignjara iz Virja, vođeni učiteljicama Katarinom Franjo, Lanom Dedi i virovskom ravnateljicom prof. Maricom Cik Adaković. Iz đurđevačke Gimnazije skup je pratio prof. Zdravko Seleš.

Ovo je za učenike i učitelje bio vrlo zanimljiv i poticajan skup te će se zasigurno okušati u pisanju vlastitih haiku pjesama - tim više što je sa skupa potekla inicijativa o raspisu državnog natječaja za učenike osnovnih i srednjih škola u haiku pjesništvu, sve uz potporu Društva hrvatskih književnika.

Gosti-predavači su blagovali u našoj školi, razgledali župnu crkvu vođeni fra Tomislavom Glavnikom te obišli rodnu kuću Dubravka Ivančana u Đurđevačkoj ulici, kod gospođe Marlene Ivančan.

Obilježavanje ove značajne obljetnice protegnuto je i za sljedeći dan u Zagrebu, u prostorijama Društva hrvatskih književnika, gdje se nastavlja studiozno razmatranje opusa Dubravka Ivančana.