preskoči na sadržaj

Osnovna škola Molve

Login
ŽUPANIJSKI PROJEKTI

 

 

 

 

Tražilica - search
Kalendar - calendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

dnevni tisak, časopisi

    newspaper, journal
  

    

  

       

  

  S P O N Z O R

 

dječji i obiteljski portali

 children and family portals
 

   

   

   

   

      

   

   

Oglasna ploča
DAN ŠKOLE

Pogledajte pregled školske godine prikazan na svečanoj sjednici za Dan škole!

NAŠI OSMAŠI

      
Video izradio: Leon Ormanec, 8.b

(Unaprijed se ispričavamo zbog nekoliko nedoličnih fotografija)

EKO GRUPA

UČ. ZADRUGA "Mlin"

   

OŠ Molve - MLK - Naiva

stara molvarska jela


   old recipes from Molve

Poveznice - link

Brojač posjeta
Ispis statistike od 2. 1. 2014.

Ukupno: 199888
Ovaj mjesec: 1337
Ovaj tjedan: 414
Danas: 4
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
EUROPSKI DAN LOGOPEDIJE
Autor: Ivan Jaković, 6. 3. 2019.

Europski dan logopedije se obilježava 6. ožujka. Svake godine se određuje područje kojem će se detaljnije posvetiti. Ove godine tema je „Autizam – komunikacija omogućava povezivanje“. Povodom toga dana postavljen je pano kako bi se učenike informiralo o ovoj teškoći.


Autizam je neurobiološki razvojni poremećaj. Može biti primarni - javlja se unutar prvih mjeseci života i sekundarni - javlja se oko druge godine života. Dio djece sporo usvaja nova znanja i vještine te imaju smanjene intelektualne sposobnosti dok drugi dio, odnosno većina, ima normalnu do vrlo visoku inteligenciju. Djeca s autizmom imaju teškoće u tri područja: socijalna interakcija, komunikacija i ponašanje.

Autizam jednako zahvaća svu djecu, ali neki čimbenici povećavaju rizik, kao što su: spol djeteta, obiteljska anamneza, ostali poremećaji te dob roditelja. Nema poznatih uzroka pojavi autizma, no s obzirom na složenost ovog stanja postoji više mogućih uzroka. Važnu ulogu imaju genetika i okolina. Ne postoji lijek za autizam pa čak ni terapija koja bi odgovarala svima. Liječenje je individualno, a cilj je povećanje djetetovih sposobnosti smanjivanjem simptoma te podrška u razvoju i učenju. Autističnim osobama primarno se bave defektolozi ili stručnjaci drugih područja – logopedi, radni terapeuti, fizioterapeuti itd. Liječenje može uključivati terapije usmjerene na: ponašanje, komunikacijske terapije, obrazovanje,  obiteljska terapija. Postoje i alternativne metode liječenja autizma kojima se nastoje smanjiti simptomi autizma (kreativne terapije - usmjerene na smanjenje djetetove osjetljivosti na dodir ili zvuk kroz glazbu ili slikanje, terapije bazirane na poboljšanju senzornih sustava i sl.).

Budite strpljivi s autističnom djecom, fokusirajte se na one stvari koje djeca uspješno izvršavaju kao i one koje ih odlikuju kao istinske genijalce. Fokusirajte se na njihov napredak, a ono što ne mogu učiniti neka vam bude poticaj da daljnji rast i razvoj. Na sve napisano dodajte još jedno – bezuvjetnu ljubav – koja je zapravo najveći faktor uspjeha pred nepoznatom planinom zvanom Autizam.



Izvor: Ivana Radić, prof. logoped


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju