« Lipanj 2018 »

TERENSKA NASTAVA NA POSJEDU BARNAGOR
Autor: Ivan Jaković, 11. 5. 2018.

Učenici trećeg i četvrtog razreda su 8. svibnja bili na terenskoj nastavi na posjedu Barnagor. Posjed Barnagor smješten je nedaleko Čepelovca, a u vlasništvu je poznate hrvatske književnice Božice Jelušić i njezine obitelji.

Razlog terenske nastave je bio završetak razrednih projekata:  „Knjige-naši prijatelji“ u 4. razredu i „Djeca, čuvari baštine“ u 3. razredu. Završna aktivnost projekta je bila zamišljena kao obilazak kurije, susret s književnicom te kreativno likovna radionica, a učenici su dobili i mnogo više od toga.

Imali su poludnevno druženje s gospođom Božicom i njezinim unukom Leom i mogli su je upoznati ne samo kao književnicu nego i kao osobu  punu entuzijazma i pozitivne energije, koju prenosi na sve oko sebe, osobu koja nesebično daje dio sebe i prenosi svoja saznanja, čime usmjerava mlada bića na  razmišljanje, na  svjesnost svoje okoline, uočavanje onoga što im nudi priroda, ističući kako je priroda najbolja učiteljica.

Božica je naš susret započela vrlo živopisnim pripovijedanjem o posjedu Barnagor, o njegovim prvim vlasnicima i njihovim potomcima, o načinu života tih ljudi, o prvobitnom izgledu kurije te o stanju u kakvom su je oni zatekli prije tridesetak godina. Bile su to zanimljive priče i nakratko su nas odvele u prošlost.

Sve nam je bilo još jasnije i zanimljivije kada nas je Leo proveo prostorijama kurije.  Svaka prostorija, ali i svaki predmet, dio namještaja, imaju svoju priču iz koje se može puno toga naučiti.

Vanjski prostor, priroda okolo kurije je također jedna velika učionica. Sastoji se od nekoliko dijelova, svaki od njih je uređen s nekim razlogom, a svi čine jednu harmoničnu cjelinu. Tako se tu može naći Javornjak, Vrt podravskih pijetlova, Leov vrt, Vrt korova, Kazalište u šumi…

U toj vanjskoj učionici smo ponovili, ali i proširili svoja znanja iz prirode i društva o drveću našega kraja te o biljkama korovima koje su ujedno i ljekovite biljke.

U takvom lijepom okruženju nam je Božica pročitala neke svoje pjesme i odgovorila na nekoliko postavljenih pitanja o njezinom životu i radu.

Terensku nastavu smo završili likovno-kreativnom radionicom  na temu Moj lijepi vrt. Učenici su modelirali minijaturne životinjice vrta kao što su gujavica, puž, kornjačica, krtica, leptiri i neke druge bube, uz to su se tu našle i pokoja koka i pijetao. Drugi dio učenika je kolažem dočarao vrt na velikom formatu papira što na žalost nisu stigli dovršiti jer je vrijeme brzo prošlo.

Za sam kraj „pala“ je zajednička fotografija i fragment iz predstave Mali princ koju je u cijelosti za scenu priredio Leo te je već do sada izvodio pred školarcima nekih naših susjednih škola.

Oprostili smo se s našim domaćinima i krenuli put naših Molvi, naših domova bogatiji, radosniji i puni utisaka koje želimo prenijeti i drugima.

Izvor: Učenici i učiteljice 3. i 4. r. matične škole