OBILJEŽILI SMO SVJETSKI DAN ZDRAVLJA INTEGRIRANOM NASTAVOM
Autor: Ivan Jaković, 10. 4. 2018.

U ponedjeljak 9. travnja učenici nižih razreda su različitim aktivnostima obilježili Svjetski dan zdravlja.

Ovogodišnje geslo Svjetskog dana zdravlja je Univerzalna zdravstvena zaštita: svatko, svugdje. Tako su u našoj školi kroz integrirane nastavne sadržaje, predavanja i radionice učenici nižih razreda proširili svoja znanja o važnosti očuvanja zdravlja - najvećeg bogatstva. Prvi nastavni sat, koji je bio uvodni, proveli su sa svojim razrednicama i ponovili što sve znaju o zdravlju, kako čuvaju svoje zdravlje i zašto se obilježava Svjetski dan zdravlja.

Da bi što više doznali, ali i kroz praktičan rad naučili, u pomoć smo pozvali obiteljsku liječnicu Veru Bardak koja je održala zanimljiva i poučna predavanja „Kako čuvati naše zdravlje“ najprije za učenike 1. i 2. razreda, a zatim za učenike 3. i 4. razreda.

Hvala našoj doktorici na dolasku!

Dok su prvašići i drugašići slušali našu doktoricu, učenici trećeg razreda učili su kroz praktičan rad o zbrinjavanju ozljeda, zaustavljanju krvarenja i imobilizaciji. Tome su ih poučili učenici polaznici grupe Crveni križ, koji su svoja znanja pokazali i na Međuopćinskom natjecanju iz pružanja prve pomoći. Zahvaljujemo Dorianu Ivančanu, Viktoriji Bukovčan, Lori Rukavina i Franciski Kapitanić na vrlo poučnom i zanimljivom radilištu.

U isto vrijeme učenici četvrtog razreda u radionici Crvenog križa s učiteljicom Dubravkom Jaković ponovili su što znaju o neprijateljima zdravlja s naglaskom na ovisnosti. Što je ovisnost? Kako se postaje ovisnik? Koje su posljedice ovisnosti na zdravlje? Također su imali priliku osjetiti kako vidi i kako se kreće osoba pod utjecajem različitih alkoholnih pića i različitih droga uz pomoć posebnih naočala.

Rotacijom po radilištima svi učenici su prošli sve aktivnosti koje su bile prilagođene njihovom uzrastu, predznanju i sposobnostima.

Na kraju nastavnog dana svi zajedno prošetali su do nogometnog igrališta. Tamo su odigrali igru graničar (1. razred protiv 2. i 3. razred protiv 4.).

Ne zaboravimo da su boravak na svježem zraku, kretanje i različite tjelesne aktivnosti također važni čimbenici u održavanju našeg zdravlja!