« Listopad 2018 »

OSNOVAC

DRUŽENJE UZ BROJ PI
Autor: Ivan Jaković, 19. 3. 2018.

U mnoštvu datuma kojima se obilježavaju razni događaji, nama matematičarima osobito je zanimljiv 14. ožujka (14.3.). Na taj dan svake se godine obilježava Dan broja π. Ako datum gledamo zapisan u formatu mjesec,dan dobit ćemo približnu vrijednost broja π zaokruženog na dvije decimale. Učenici naše škole također su se pridružili ovome obilježavanju na vrlo zanimljiv i nov način kroz nekoliko dana i aktivnosti.

Obilježavanje ovog zanimljivog dana započeli smo još prošli tjedan izradom plakata na kojem su  informacije i zanimljivosti o broju π bile prikazane QR kodovima. Na sam Dan broja π sedmaši i osmaši su na satima matematike imali priliku odigrati Kahoot kviz o broju π i provjeriti koliko su ponuđenih informacija zapamtili.

Glavni dio ovog obilježavanja održan je u učionici matematike od 18 do 20 h. Druženje je počelo projekcijom animiranog filma Sir Cumference and the Dragon of Pi. Pogledali smo i prezentaciju  s osnovnim informacijama iz povijesti broja π i mnogim zanimljivostima. Učenici su zatim podijeljeni u tri grupe. Imali su zadatak pronaći odgovore na pitanja vezana uz broj π. Potraga za QR kodovima postavljenim u učionici bila je vrlo zanimljiva  i vrlo dinamična potraga jer neki su kodovi bili postavljeni  na manje uočljivim mjestima, a neki su pak sadržavali bezvrijedne informacije za ovo natjecanje. Tijekom potrage slušali smo broj π odsviran na klaviru i više instrumenata u smislu nadovezivanja kada jedan dio završi.  Slijedile su još dvije aktivnosti – slagalica s decimalama broja π i pisanje izreka ili stihova s točno određenim brojem glasova u riječi. Ova posljednja aktivnost je bila vrlo izazovna jer je broj glasova u riječima morao redom pratiti decimale broja π. Nastale su vrlo zanimljive i neobične izjave koje su nas dobro nasmijale.

Druženje uz broj π bilo je ugodno. Mnoge smo stvari naučili, zabavili smo se i još jednom se uvjerili da je matematika puno više od tablice množenja ili zbrajanja razlomaka ili …

Do sljedećeg druženja pozdravljaju vas vaše učiteljice Rajna Franjo i Danijela Večenaj.