TKANICA I „PLOT“ U TREĆEM RAZREDU
Autor: Ivan Jaković, 13. 3. 2018.

U predvečerje petka, 9. ožujka, učenici 3. razreda sa svojim roditeljima imali su još jednu aktivnost vezanu uz njihov razredni projekt „Djeca čuvari baštine“. Na radionici su učenici uz pomoć roditelja izrađivali tkanicu i pletenu ogradu, „plot“, za čiju izradu smo pozvali majstora Peru Šikulca iz Novog Virja.

Radionici je prethodio posjet tkalji gospođi Katici Lončar te upoznavanje s tradicijskim graditeljstvom na jednom satu razrednika.

Iako nam ove dvije djelatnosti na prvi pogled izgledaju sasvim različite one su u samoj tehnici izrade gotovo identične. Nastaju ispreplitanjem NITI.

Roditelji su kod kuće pripremili okvire kojima su na dvije suprotne strane ukucali čavliće na razmaku cca. 1 cm, a onda na njih napeli podeblji konac.  To je bio naš tkalački stan, „nared“. Kao nit upotrebljavali smo trake od starih tkanina koje su djeca s mamama kod kuće narezali. Te smo trake  ispreplitali između naših niti i polako je nastajala naša tkanica, lijepih šarenih boja i  različitih tekstura. Tkanje je posao za koji treba puno strpljenja i vremena pa će ih učenici dovršiti kod kuće.  A onda ćemo od njih pokušati izraditi neke uporabne predmete. Time smo dokazali da i sami možemo reciklirati tekstil.

Ispreplitati se također mogu „niti“ šibe vrbe ili breze. Na starim fotografijama smo vidjeli da su u našem selu ljudi tehnikom ispreplitanja šibe gradili ograde i koševe za kukuruz kojih se još i danas može naći u nekim dvorištima ili vrtovima.

Naši učenici su imali stručnu demonstraciju i opis ove tehnike građenja pa je posao dovršen brzo i lako. Ili je barem tako izgledalo. Učenici su uživali u uključivanju cijeloga tijela, snage i zahtjevne motorike  u proces izrade. Pletivo s kojim postupamo jednako  kao s onim tekstilnim, ovaj je put pružalo otpor, zahtijevalo pritisak i čvrstoću pri baratanju materijalom.

Nadam se da je i ova aktivnost dovoljno pridonijela ostvarivanju cilja našega projekta.

Zahvaljujem roditeljima na uloženom trudu i vremenu, gospodinu Peri Šikulcu na suradnji te vlasniku obiteljskog obrta Košaraštvo „Pogorelec“ iz Kotoribe na doniranim vrbovim šibama.

Izvor: Učiteljica: Katica Ištvan