« Studeni 2017 »

Ukupno: 62067
RADIONICA IZRADE MEDENJAKA – „Medenjaki z molvarske škole“
Autor: Ivan Jaković, 11. 10. 2017.

U ponedjeljak, 9. listopada, u našoj smo školi obilježili Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Dio naših učenika odlučio se za nešto drugačije obilježavanje od dosadašnjega – radionicu izrade domaćih medenjaka te drugih različitih kolača od meda. Radionica je održana u školskoj kuhinji, a u njoj su sudjelovali članovi Učeničke zadruge ''Mlin'' s voditeljicom Mirelom Halaček u suradnji s učenicima 6. razreda i njihovom razrednicom Rajnom Franjo te učenicima 7.a razreda i razrednicom Mirelom Paša te učiteljicom Marinom Đukin. Učiteljica Paša dala je ideju za radionicu, a suradnja je ujedno i završetak njezinog razrednog projekta iz građanskog odgoja.

Učenici su na radionicu, prema dogovoru, donijeli svoje pregače, zdjele, ''sukače'', različite izrezivače za tijesto, a neki čak i gotovu smjesu! U paru po dvoje učenici su, uz pomoć učiteljica, vagali sastojke, sami mijesili, valjali i oblikovali tijesto te dekorirali kolače. Tijekom uvodnog razgovora otkrile smo da nema ni jednog učenika koji nije bar jednom sudjelovao u pripremi kolača, što nas je ugodno iznenadilo. Svi su svoje zadatke i zaduženja shvatili ozbiljno i prionuli poslu, a prema njihovim komentarima, svi su bili i više nego zadovoljni idejom i ovakvim načinom rada i voljeli bi ponoviti nešto slično.

Osim što su se upoznali s tradicionalnim receptima te svim koracima pripreme, učenici su radionicom vježbali komunikacijske i suradničke vještine te timski rad. Osim što smo sami degustirali medenjake (koji su nas oduševili najprije mirisom, a još više okusom), imali su ih prilike kušati i ostali učenici i djelatnici škole.

Važno je spomenuti i to da ova odlična suradnja neće ostati samo na radionici, nego će već ove subote, 14. listopada, dobiti i nastavak. Naime, članovi Zadruge pripremljene medenjake pakirali su u kutije, te će ih, kao originalni proizvod naše škole pod nazivom ''Medenjaki z molvarske škole'' prodavati na Medvenim danima u Đurđevcu. Dakle, razvijamo i poduzetnički duh!

Zahvaljujem svim učiteljicama i učenicima na suradnji te kuharici Milici na susretljivosti i strpljenju, a svi ste pozvani u Đurđevac ove subote!

Izvor: Voditeljica učeničke zadruge