EUROPSKI DAN JEZIKA
Autor: Ivan Jaković, 27. 9. 2017.

Europski dan jezika obilježava se 26. rujna svake godine. Na taj se dan slavi jezična raznolikost kontinenta s više od 200 europskih jezika, 24 službena jezika EU-a, oko 60 regionalnih/manjinskih jezika i još mnogo drugih jezika koje govore ljudi iz drugih dijelova svijeta.

Povodom ovog dana niz aktivnosti su se organizirale u našoj školi.

Na dodatnoj nastavi engleskog jezika učenici su pjevali pjesmu 'Sretan rođendan' na drugim jezicima. S obzirom na to da su učenici upoznati samo sa engleskom i njemačkom verzijom, korištenjem youtube mreže pronašli smo i učili kako se pjeva ta pjesmica na španjolskom, talijanskom, ruskom i drugim jezicima.

Na nastavi engleskog jezika razgovarali smo o europskim jezicima, te o najpoznatijim izrazima stranih jezika koje učenici poznaju iz svakodnevnog života. Pronašlo se tu svih jezika od francuskog bonjour, merci, njemačkog ein, zwe, guten morgen, španjolskog ljetnog hita despacita, ruskog спасибо, talijanskog grazie, pa sve do izraza iz turskih serija - cok tesekkur ederim. Učenice dodatne nastave uredile su pano koristeći zastave pojedinih europskih zemalja i izraza "dobar tek".

Na nastavi hrvatskoga jezika učenici 6. razreda nakon uvodnog razgovora o jezicima koje poznaju i kojima se služe navodili su česte izraze poput pozdrava ili zahvale na različitim jezicima. Pokazalo se da osim engleskog jezika, neki učenici barataju i osnovama njemačkog, ali i nekim španjolskim, pa čak i turskim riječima, što vjerojatno mogu zahvaliti i popularnim sapunicama. Objašnjavali su značenje izreke ''Koliko jezika poznaješ, toliko ljudi vrijediš.'', važnost poznavanja drugih jezika, te izdvojili engleski, njemački i kineski jezik kao jezike budućnosti.

Slušali su poznatu pjesmu ''Puštam sve'' iz njima omiljenog animiranog filma ''Frozen'' na različitim europskim jezicima koje su morali prepoznati (francuskom, talijanskom, španjolskom, danskom, ruskom i njemačkom jeziku). Većini se francuska verzija najviše svidjela te su upravo taj jezik istaknuli kao najmelodiozniji i onaj koji bi voljeli naučiti govoriti.

Upoznali su se i s interaktivnom mapom (http://ukdataexplorer.com/european-translator/)  pomoću koje se riječi s engleskog jezika mogu prevesti na sve ostale europske jezike, pa smo uspoređivali poznate izraze.

Za domaću su zadaću, koristeći se tom mapom ili rječnikom iz knjižnice, učenici trebali prevesti riječ ili izraz po izboru na bar 5 različitih europskih jezika.

Europski dan jezika obilježili su i učenici 5. razreda u sklopu dodatne nastave iz njemačkog jezika. Učenici su najprije naveli koje strane jezike uče, koje strane jezike bi željeli naučiti i zašto. U razgovoru s učiteljicom iznosili su svoje misli o važnosti i prednostima učenja stranih jezika u suvremenom svijetu. Pogledali su video isječke u kojima su prikazani izrazi, primjerice: Dobar tek, Volim te, itd.,  na nekoliko europskih jezika (engleskom, njemačkom, francuskom, talijanskom, španjolskom). Neke fraze su bile učenicima već poznate, dok su se ostalima upoznali na radionici. Radionicu su završili s kratkim predavanjem o znakovnom jeziku i videom u kojem učenici znakuju na pjesmu "Život nije siv".

Kroz sve ove aktivnosti u našoj školi naučili smo naše učenike koliko je važno učiti jezike i poticati učenje većega broja jezika da bi se povećala višejezičnost i razumijevanje različitih kultura, promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe te poticati cjeloživotno učenje jezika u školi i izvan nje.

Učiteljice:

Anja Hrženjak, učiteljica njemačkog jezika