« Ožujak 2024 »

"Druga obala" Mirjane Buljan

KNJIŽEVNI SUSRET S KNJIŽEVNICOM BRANKOM PRIMORAC
Autor: Ivan Jaković, 30. 5. 2017.

U ponedjeljak 29. svibnja posjetila nas je poznata zagrebačka književnica za djecu i mlade Branka Primorac. Susretu su prisustvovali učenici od 4. do 8. razreda pošto je njezina knjiga „Ljubavni slučaj mačka Joje“ na popisu lektire za 5. razred. Još je jedna njezina knjiga uvrštena na popis lektire, a riječ je o knjizi „Maturalac“ za koju je dobila i nagradu „Mato Lovrak“ za najbolji dječji roman 1993. godine.

Iz najave koju su vodile učenice sedmog razreda Franciska, Karmen i Lidija, saznali smo općenite informacije o književnici.

Branka Primorac je rođena Zagrepčanka – u Zagrebu je odrasla, školovala se, radila, udala se i rodila dvoje djece. Kad je bila klinka, jedan joj je dečko rekao da ona mora biti novinarka kad odraste i to joj se urezalo u sjećanje pa kad je došlo vrijeme da se odluči za zanimanje, odabrala je novinarstvo. Stažirala je u redakciji Večernjeg lista gdje je dobila i zaposlenje, a kasnije je postala urednica rubrike za kulturu. Dugi je niz godina bila mentorica za novinarski izraz na Lidranu, a djelovala je i kao mentor novinarske radionice u Školi naprednog stvaralaštva „Novigradsko proljeće“.

Prvi rad koji je objavila zvao se „Kineski paviljon“ objavljen u dječjem časopisu „Radost“ kada je bila 4. razred osnovne škole, a prve prave književne radove je objavljivala u časopisu za mlade „Tina“. U 1993. godini izdana su joj dva romana: „Mama, pazi pas!“ i „Maturalac“. Nakon njih je izdala još šest knjiga za djecu i mlade, dvije knjige za odrasle i jedan priručnik „Novinarstvo u školi“. Godine 2001. dobila je nagradu za najbolju knjigu za odrasle s temom iz Domovinskog rata „Perešin, život i smrt“, a za dječji roman „Zvonka Zmaj i Tri kavalira“ 2012. godine osvojila je nagradu „Anto Gardaš“ te međunarodno priznanje. Posljednja knjiga za djecu i mlade koju je izdala je „Moj brat živi u kompjutoru“.

Nakon što je ispričala neke zanimljivosti iz svog života iz čega smo saznali da joj je žuta boja najdraža i zašto joj je najdraža, kako je nastala knjiga „Maturalac“ i druge zanimljivosti koje nismo saznali iz najave, došlo je vrijeme za pitanja učenika, a njih je bilo mnogo. Zbog njihove znatiželje smo saznali o čemu govori knjiga „Moj djed astronaut“, zašto se knjiga „Ljubavni slučaj mačka Joje“ zove ljubavni, a zapravo je dječji krimić, koliko je vremena potrebno da napiše jednu knjigu, koja joj je knjiga od njezinih najdraža, što najviše voli fotografirati, na kojem romanu trenutačno radi i sl.

Nakon susreta su članice novinarske grupe ostale s književnicom nasamo i još malo porazgovarale o njezinom životu, ali je i zamolile da komentira naš školski list „Osnovac“ kako bi bio još bolji.

Zahvaljujemo nakladničkoj kući Alfa i njihovoj promotorici Diani Georgini Kovač što su nam omogućili ovaj susret.

Izvor: Školska knjižničarka Ana Molnar Šadek