« Srpanj 2017 »

VOZILI SE VLAKOM I UPOZNALI KOPRIVNICU
Autor: Ivan Jaković, 19. 5. 2017.

U srijedu 17. svibnja učenici prvog i drugog razreda matične i područnih škola zajedno sa svojim učiteljicama otpravili su se na pravu pustolovinu po Koprivnici. Doživljaj svega toga bio je jači tim više što su se do Koprivnice vozili pravim pravcatim vlakom – prijevoznim sredstvom koje često čuju u daljini, ali rijetko tko se vozio u njemu.

Na izlet su pošli u ranim jutarnjim satima vozeći se autobusom koji ih je pokupio ispred škole i odveo do najbliže željezničke postaje, do Virja. Tamo su pričekali vlak i nastavili svoje putovanje prema Koprivnici, a uzbuđenje koje su pritom osjećali možete si samo zamisliti. Po dolasku na željeznički kolodvor u Koprivnici dočekao ih je zaposlenik željeznice koji ih je poveo u obilazak kolodvora, a nakon toga su razgledali i autobusni kolodvor koji se nalazi nedaleko željezničkog.

Razgledavanje kolodvora došlo je kraju i laganom šetnjom su se naši pustolovci zaputili prema centru grada do kina Velebit gdje su odmorili pogledavši animirani film „Štrumfovi“ u 3D projekciji.

Dalje isplanirano bilo je „Sunčano selo“ – imanje koje se prostire na obroncima Bilogore u selu Jagnjedovec nedaleko Koprivnice. Selo je izgrađeno u tradicijskom stilu i sadrži najveću privatnu etnografsku zbirku građevina, strojeva, alata te uporabnih i ukrasnih predmeta s početka 20. st. Na imanju su najprije obavili ručak, a zatim su se upoznavali sa starim zanatima, strojevima i alatima, tradicijskim građevinama (gospodska kuća, sirotinjska kuća, štagalj, hambar za žito, koševi za kukuruz, bara s ribama i žabama, vidikovac,…) te se družili s domaćim i divljim životinjama.

Kući su se vratili autobusom u popodnevnim satima vidno umorni, ali sretni zbog lijepo i zanimljivo provedenog dana.