« Kolovoz 2017 »

SJEĆANJE NA DAN PADA GRADA VUKOVARA
Autor: Ivan Jaković, 18. 11. 2016.

Bitka za Vukovar je naša najveća borba u Domovinskom ratu čije se posljedice osjećaju i nakon toliko godina. Nakon 87 dana uspješne obrane grada od Jugoslavenske narodne armije, obrana grada Vukovara je pala. Nakon završetka Domovinskog rata i vraćanja Vukovara Republici Hrvatskoj, Vukovar je postao simbol hrvatske slobode, a svake se godine 18. studenog na prigodan način obilježi Dan pada grada Vukovara.

Ove su godine to učinili učenici osmih razreda koji su u listopadu posjetili grad Vukovar, a upravo povodom obilježavanja ovog dana. Putovanje je financiralo Ministarstvo branitelja stoga je cijeli put zamišljen na način da se učenici upoznaju sa značajnim lokalitetima tijekom opsade grada Vukovara te događajima koji su se zbili u to vrijeme.

Današnje se sjećanje na Dan pada grada Vukovara obilježilo prvi školski sat u tri dijela, a započelo je puštanjem hrvatske himne. U prvom dijelu obilježavanja učenice 8.a razreda Lea Vršić, Arijana Jaković, Helena Vincek i Sabrina Ivančan kroz prezentaciju su upoznale učenike s povijesnima činjenicama Domovinskog rata te našim herojima čija je hrabrost i požrtvovnost ostala zapamćena. Zatim su se gledala dva potresna videa o strahotama koje su se dogodile gradu Vukovaru, a u trećem dijelu su učenice 8.b razreda Marta Kopričanec, Petra Ivančan, Mihaela Frančić i Patricija Popec ispričale o dvovnevnom putovanju u Vukovar, a vizualno su potkrijepile fotografijama i videom.

Učenici su se u miru i tišini vratili u svoje učionice kako bi i na taj način odali počast svim žrtvama Domovinskog rata.