« Svibanj 2024 »

4. međužupanijska smotra projekata iz GRAĐANSKOG ODGOJA
Autor: Ivan Jaković, 12. 4. 2011.

31. ožujka 2011. godine u OŠ »Đuro Ester« u Koprivnici,ekipa učenika 8.a razreda predstavila je svoj projekt „Odlaganje i selekcija otpada u Molvama“ i stekla  pravo sudjelovanja na državnoj smotri projekata iz Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo koja će se održati u Zagrebu. Mentorica projekta je njihova razrednica Mirela Paša. Iskrene čestitke članicama ekipe i mentorici!

Ekipa učenica 8.a razreda : Kristina Hontić, Petra Ivančan,Valentina Janči, i Monica Krznarić   predstavljale su našu školu na natjecanju projekata iz građanskog odgoja i to iz područja ekologije. Na ovom projektu radili su svi učenici 8.a razreda cijelu prošlu školsku godinu, a nastavili su raditi  i ove godine.

Vrijednost ovog projekta nije samo  plasman na državnu smotru. Izuzetno je vrijedno prije svega  to što su ovi mladi ljudi pokazali i dokazali ne samo  riječima (kroz prezentaciju projekta na natjecanju) već i djelima kojima su pokazali  u svojoj sredini kako se može uspješno izvršiti selekcijsko sakupljanje otpada bez  velikih ulaganja.

Ponukani pitanjem  kamo s baterijama, plastikom, staklom, papirom i krupnim  kućanskim otpadom (električnim, elektroničkim i željeznim) odlučili su ukazati na potrebu odlaganja, selekcije i odvoza i te vrste otpada te  istražiti, djelovati i pokrenuti rješavanje tog problema.

Željeli su  osvijestiti općinsku vlast o potrebi većeg angažiranja oko odlaganja i selekcije otpada u Molvama te  senzibilizirati učenike, roditelje i mještane  za ovaj  neriješeni ekološki problem.

Ovaj razredni projekt je dokazao kako se iz malog školskog projekta može izvući višestruka korist:

• učenici  uče izgrađivati građansku svijest o tome na koji način može i mora svaki građanin sudjelovati u životu svoje zajednice,
  • učenici uče o  poduzetništvu i
  • učenici uče  volonterski (dobrovoljno) raditi.

Doista mogu služiti kao dobar poticaj drugima pa čestitke upućujemo ne samo prezentatoricama projekta, mentorici već i svim učenicima 8.a razreda koji su bili vrijedni sudionici ovog projekta.

Autor teksta: M.Sabolović