« Svibanj 2024 »

UČENIČKA ZADRUGA "Mlin"
XI. ŽUPANIJSKA SMOTRA UČENIČKIH ZADRUGA KOPRIVNIČKO-KRIŽEVAČKE ŽUPANIJE
Autor: Ivan Jaković, 4. 5. 2022.

Učenička zadruga „Mlin“ Osnovne škole Molve čiji članovi su učenici 5. razreda s voditeljicom Mirelom Paša osvojila  je 4. mjesto na XI. Županijskoj smotri učeničkih zadruga Koprivničko-križevačke županije na kojoj je sudjelovala po prvi put od osnutka zadruge 2014. godine.

Smotra je održana 3. svibnja 2022., a na njoj je sudjelovalo 10 učeničkih zadruga od 22 učeničke zadruge koje postoje u Koprivničko-križevačkoj županiji. Našu zadrugu predstavljale su učenice Viktorija Grčić i Dora Žufika.

Zadrugari su se predstavili projektom iz Građanskog odgoja i obrazovanja naše zadruge pod nazivom „Medenjaki z molvarske škole“. Štand je bio uređen kao stol u etno stilu s uradcima od  meda. To su bili tradicionalni molvarski medenjaci, medena srca, lizalice od meda i spoj tradicije i modernog doba praline od meda koje su izradile učenice sa svojim mamama i učiteljicom Mirelom Paša.

Time smo promovirali med kao zdrav proizvod, prirodni i narodni lijek i važan sastojak domaćih slastica. Dodali smo i zadružne kreativne radove koje su učenici proljetos radili, cvijeće od krep papira i pisanice u salvetnoj tehnici. A osim mirisa medenjaka s našeg stola širio se i miris đurđica i jorgovana, starinskog cvijeća.

Naš je stol bio veoma zapažen jer je jedini nudio degustaciju, a i privlačio je posebnim mirisom i drugačijom prezentacijom. Učenice su pred žirijom i posjetiteljima prezentirale rad naše zadruge i izradu medenjaka, od izrade smjese, miješenja do izrade kuglica za pečenje.

Što se nije pojelo među sudionicima, podijelili smo uzvanicima, zamjeniku župana Ratimiru Ljubiću, tajnici Hrvatske udruge učeničkih zadruga Blanki Horvat, ravnatelju škole iz Rasinje i drugima. Posebno su nas iznenadile mještanke Rasinje tražeći da prodamo svoje medenjake pa se dio i prodao, iako su blizu nas bili licitari s medenjacima jer je u Rasinji bio Dan općine i proslava blagdana Križeva. Uz svoj proizvod učenice su dijelile i brošuru zadruge s receptom molvarskih medenjaka.

Zahvaljujemo svima na potpori i pomoći, i u ovom koraku, sa zadružnim projektom „Medenjak z molvarske škole“, a posebno ravnatelju Ivanu Jakoviću, mamama Dubravki Žufika i Daliborki Šanjić, učenicama koje su predstavljale zadrugu Dori i Viktoriji te svim učenicama i učenicima 5. razreda.

Veoma smo sretni što naš projekt živi i predstavlja tradiciju, školu i naše mjesto po cijeloj našoj županiji.

Izvor: Mirela Paša, voditeljica školske zadruge