preskoči na sadržaj

Osnovna škola Molve

Login
ŽUPANIJSKI PROJEKTI

 

 

Tražilica - search
Kalendar - calendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

dnevni tisak, časopisi

    newspaper, journal
  

    

  

       

  

  S P O N Z O R

 

dječji i obiteljski portali

 children and family portals
 

   

   

   

   

      

   

   

Oglasna ploča
O KNJIGAMA

 

Povodom 11. rođendana kampanje "Čitaj mi!" i Međunarodnog dana dječje knjige (2.4.), ovogodišnja ambasadorica kampanje "Čitaj mi!" Ivana Guljašević Kuman, snimila je video prilog.

Pogledajte ga klikom na fotografiju iznad!

* * *

 

R.I.V.E.R.S.

      
 

EKO GRUPA

UČ. ZADRUGA "Mlin"

   

OŠ Molve - MLK - Naiva

stara molvarska jela


   old recipes from Molve

Poveznice - link

Knjiga mjeseca
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
KNJIGA MJESECA – SIJEČANJ
Autor: Ivan Jaković, 7. 1. 2016.

C. S. LEWIS: Kronike iz Narnije – Lav, vještica i ormar

“Lav, vještica i ormar” najpoznatija je knjiga C. S. Lewisa, napisana 1950. godine. Ovaj roman dio je serije od sedam romana i iako je prvi objavljeni roman, po preporuci samog autora čita se kao drugi po redu. Prethodi mu knjiga “Čarobnjakov nećak”, napisana 1955. godine.


Radnja ovog romana započinje u vrijeme 2. svjetskog rata, a nastavlja se u nepoznatom vremenu čarobne zemlje Narnije, nazvane po talijanskom gradu Narni. U Narniji vlada lav Aslan. On je potpuno personificirana životinja, sa svim ljudskim, ali i junačkim osobinama. Osim toga, Aslan ima osobine Isusa Krista, koji se u Bibliji naziva Lavom iz plemena Judina. Osim kršćanskim simbolima, autor se poslužio grčkom i rimskom mitologijom te motivima iz engleskih i irskih bajki kako bi stvorio jedan poseban i magičan svijet u kojem su se našli glavni junaci.

Ovaj roman pisan je za djecu, ali je zbog svog sadržaja i konstrukcije jako zanimljiv i odraslima. Posvećen je piščevu kumčetu Lucy, po kojoj je nazvao jednu od glavnih likova romana i to onu najplemenitija srca.

 „Bit će da je taj ormar jednostavno užasno velik!“ mislila je Lucy idući neprestano dalje i odgurujući meke nabore kaputa u stranu da bi si napravila mjesta. Onda osjeti kako joj se nešto drobi pod stopalima. „Pitam se jesu li i to kuglice protiv moljaca?“ pomislila je, saginjući se da bi ih opipala rukom. No umjesto da osjeti tvrdo, glatko drvo donje stranice ormara, osjetila je nešto meko i prhko i izuzetno hladno.

„Ovo je vrlo čudno“, rekla je i učinila još korak ili dva.

U sljedećem je trenutku osjetila da ono o što trlja lice i dlanove više nije meko krzno nego nešto tvrdo i hrapavo, pa čak i bockavo.

„Pa to je kao da hodam između grana drveća!“ uzviknula je Lucy.

(ulomak iz knjige)

 

O AUTORU:

Clive Staples Lewis poznati je sjevernoirski autor velikog broja popularnih knjiga za djecu. Rodio se u Belfastu, 29. studenog 1898. godine. Kada mu je umrla majka, otišao je s bratom u Englesku gdje se počeo ubrzo zanimati za nordijsku mitologiju, tako postaje članom skupine “The Inklings”.

1950. godina bila je ključna za ovog nadarenog autora. Tada izlazi prva knjiga, od čak sedam sljedećih knjiga – Narnijske kronike. Prva se zvala “Lav vještica i ormar”. Ova knjiga prenesena je i na filmsko platno te je i na taj način postigla veliki uspjeh.

1951. godine izašao je drugi nastavak Narnijske kronike – “Kraljević Kaspijan”. Godinu nakon toga, izašao je i treći imenom “Plovidba broda Zorogaza”. Te iste godine autor je upoznao i svoju buduću suprugu, Joy Davidman Gresham. Knjige su se nastavile nizati pa je 1953. godine izašao “Srebrni stolac”, 1954. godine “Konj i njegov dječak”, godinu dana kasnije izašao je i šesti nastavak – “Čarobnjakov nećak”, dok je posljednji nastavak Narnijske kronike izašao 1956. godine imenom “Posljednja bitka”.

Umro je 22. studenog 1963. godine u Oxfordu, malo prije nego što je navršio 65. godina.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju