« Svibanj 2024 »

EKOLOŠKA GRUPA OŠ MOLVE
16. RUJNA - DAN OZONSKOG OMOTAČA
Autor: Biljana Vargek Kantar, 19. 9. 2022.

Međunarodni dan ozonskog omotača obilježava se povodom 35. obljetnice Montrealskoga protokola koji je osmišljen i potpisan 16. rujna 1987. godine s ciljem da se ozonski omotač zaštiti postupnim ukidanjem proizvodnje brojnih tvari odgovornih za oštećenje ozonskoga omotača. Danas taj sporazum potpisuje 150 zemalja među kojima je i Hrvatska. Tim sporazumom su određene mjere i rokovi za smanjenje i konačno ukidanje potrošnje tvari koje oštećuju ozonski omotač. Hrvatska je 2006. godine zabranila uvoz svih proizvoda koji sadrže spojeve štetne za ozonski omotač.

ŠTO JE OZON?
Ozon (O 3 ) je alotrop kisika čija se molekula sastoji od 3 atoma kisika.
Ozon je plin jakog mirisa, plave boje. Pri temperaturi od -112 °C tvori tamno-plavu tekućinu, a pri temperaturama nižim od -193 °C tvori ljubičasto-crnu čvrstu tvar.

Što je ozonski omotač?
Ozonski omotač je tanak i nevidljiv sloj koji poput suncobrana natkriva Zemlju i štiti nas od štetnog UV zračenja. U njemu su molekule ozona međusobno povezane u zaštitnu mrežu. Ozonski omotač nalazi se visoko na nebu, od 10 do 50 km visine, u dijelu atmosfere koji nazivamo stratosferom.
Ozonski sloj je vrlo osjetljiv i njegova ukupna količina je neznatna. Od  milijun molekula zraka, manje od 10 molekula su molekule ozona. To nam pokazuje koliko je ozon  dragocjen!

VAŽNOST OZONA ...
Najveća vrijednost i važnost ozona je što upija ultraljubičasto (UV) zračenje sa Sunca, sprečavajući na taj način da po život opasno UV zračenje ne dođe do Zemlje i života na Zemlji. Upijajući većinu UV-B zraka sa Sunca prije nego što dođu do Zemlje, ozonski omotač štiti naš planet od štetnih utjecaja po život.

Što oštećuje ozonski omotač?
Tvari koje ugrožavaju ozonski omotač isključivo su posljedica industrijalizacije: freoni koji su potisni plinovi u sredstvima za odmašćivanje, insekticidima, dezodoransima, hladnjacima, klima uređajima; haloni u aparatima za gašenje požara i drugi klorofluorougljici (CFC).

Znanstvenici su danas posve sigurni da je promjena klime u stvari posljedica neodgovornih ljudskih djelatnosti u atmosferi koje su uzrokovale i oštećenje ozonskog omotača. Sva ta međudjelovanja se najkraće mogu nabrojiti kao: korištenje i ispuštanje kemikalija u atmosferu što uzrokuje globalno zagrijavanje; oštećenje ozonskog omotača i utjecaj na klimu Zemlje; štetni utjecaj globalnog zagrijavanja na ozonski omotač. Najveća ozonska rupa nalazi se iznad Australije i zbog toga je učestalost raka kože i kožnih bolesti.

Što možemo učiniti?
1. Kupovati proizvode na čijoj je etiketi označeno da ne sadrže tvari koje oštećuju ozonski omotač!
2. Stare klima uređaje ili hladnjake prijaviti tvrtkama koje se bave zbrinjavanjem opasnog otpada!
3. Širiti znanje o važnosti ozonskog omotača za život na Zemlji!
4. Zaštititi se od štetnog UV zračenja koristeći zaštitne kreme, sunčane naočale, šešire i kape  i izbjegavajući boravak na Suncu od 11 do 16 h!
5. Vožnju osobnim automobilima svesti na minimum!

Izvor: Ekološka grupa