« Ožujak 2024 »

"Druga obala" Mirjane Buljan

DOGAĐAJNICA
SUSRET S KNJIŽEVNICOM JASMINKOM TIHI-STEPANIĆ
Autor: Ivan Jaković, 25. 10. 2018.

U Mjesecu hrvatske knjige za učenike viših razreda je u srijedu, 24. listopada, organizirano druženje s književnicom za mlade Jasminkom Tihi-Stepanić. Književnica se rodila 1958. godine u Velikoj Gorici gdje i danas živi i radi kao učiteljica hrvatskog jezika u osnovnoj školi. Često piše kratke priče i pjesme za Modru lastu, SMIB, Radost, Književnost i dijete, na Hrvatskom radiju u emisiji „Priča za velike i male“ te u TV seriji „Psst… Priča!“. Rad s djecom te izazovi i problemi s kojima se suočavaju u mladim danima nagnalo ju je da počne pisati romane.

U priču je učenike uvela razgovorom o važnosti čitanja i važnosti knjiga uopće, kakve knjige vole čitati i dala im misliti jednim pitanjem na koje nisu imali odgovor, a to je jesu li zaista sigurni da nikad neće voljeti čitati.

Predstavila je svoje knjige: „Imaš fejs?“, „Bacit ću ti kompjutor kroz prozor“, „Baš kao Harry Potter“, „Moja neprijateljica Ana“, „Ljeto na jezeru Čiču“ i najnoviju „Dom iz žice“ te ih kratko upoznala sa sadržajem ili zanimljivostima vezanima uz nastanak knjige. Tako je odala da je ona bila jedna od onih mama koje su često govorile da će baciti kompjutor kroz prozor, ali i da se iza imena Ana u knjizi „Moja neprijateljica Ana“ ne krije osoba, već poremećaj u prehrani anoreksija i bulimija. Učenici su mogli uočiti da sve njezine knjige obrađuju aktualne probleme mladih, pa su tako i glavni likovi na prelazu iz osnovne u srednju školu kako bi im se što više približila i na njima bliski način osvijestila ih o problemima –  fejsovska komunikacija, ovisnost o računalnim igricama, anoreksija i bulimija, život u kompliciranoj obitelji.

Svojim energičnim nastupom i zanimljivom pričom, uspjela je potaknuti učenikovo zanimanje, ali ih i zainteresirati za svoje knjige.

Ovim se putem želimo još jednom zahvaliti književnici na dolasku i što je svoje slobodno vrijeme iskoristila na druženje s našim učenicima.

Također se zahvaljujemo i promotorici nakladničke kuće Ljevak gđi. Ruži Kraljik preko koje je išla organizacija susreta.smiley