DOGAĐAJNICA
UČENICI 5. RAZREDA „ZALJUBLJENI DO UŠIJU“
Autor: Ivan Jaković, 3. 3. 2017.

U mjesecu ljubavi, a svi znamo da je to veljača, učenici 5. razreda imali su za pročitati jednu zanimljivu lektiru čiji je autor Miro Gavran. „Zaljubljen do ušiju“ je priča za petaše o petašu Mariju koji se zaljubi u Lanu. Ali Lana ga ne primjećuje i on počinje raditi lude stvari zbog nje. Nećemo otkriti koje to lude stvari radi da ne uništimo doživljaj čitanja knjige ukoliko je tek planirate čitati.

Pošto je „Zaljubljen do ušiju“ zanimljiva knjiga, njihova učiteljica hrvatskog jezika i školska knjižničarka pokušale su im lektiru napraviti na drugačiji način.

Početkom mjeseca veljače, učenici su se podijelili u 7 grupa te je svaka grupa dobila određeni zadatak. Zadatci zaista nisu bili teški, ali su morali dobro istražiti, napraviti plakat i zatim ga prezentirati na satu. Prezentiranje plakata i obrada lektire pala je u četvrtak, 2. ožujka. Učenici su imali punu slobodu prezentiranja, a cijenila se kreativnost i maštovitost u izradi plakata i prezentiranja (tako su nastale i dvije pjesmice koje govore o ljubavi i knjizi).

Na početku sata su učenici na posebne papiriće morali u jednoj do dvije rečenice objasniti zašto im se knjiga svidjela ili nije svidjela, a zatim to nalijepiti uz lajkić ili anti-lajkić. Knjiga se većini jako svidjela, a razloga je bilo raznih. Sljedeće ih je dočekala kratka provjera pročitanosti uz jednostavna pitanja na zaokruživanje ili dopunjavanje i tu su vidjeli koliko upamte o knjizi ako je samo pročitaju, a ne vode nikakve bilješke.

Slijedila je prezentacija njihovih plakata, između su pogledali intervju s Mirom Gavranom kojeg je vodila Danijela Trbović u emisiji „Večer na 8. katu“, a na kraju su zaigrali igru „Brisalicu“ koja je bila lagana ukoliko su slušali svoje prijatelje dok su izlagali. Nagrada su bili bomboni, pa su se svi trudili točno objasniti pojam koji su pogodili.

Izvor: Ana Molnar Šadek