« Listopad 2018 »

OSNOVAC

RUKSAK (PUN) KULTURE U MOLVAMA
Autor: Ivan Jaković, 8. 5. 2018.

Osnovana škola Molve je počašćena odabirom za sudjelovanje u projektu „Ruksak (pun) kulture“ koji organiziraju Ministarstvo kulture i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. Pun ruksak kulture stigao je u Molve 3. svibnja s izvrsnom radionicom stvaralačkoga pisanja. Radionicu je vodila književnica Ana Đokić s učenicima sedmih i osmih razreda, uz suradnju školske knjižničarke i učiteljica hrvatskoga jezika.

Naziv radionice je bio „Sva lica jednog pisca“. Učenici su bili potaknuti na stvaranje priče u kojoj bi postali netko drugi; uživjeli se u lik koji sami odaberu i zamisle kako se on osjeća, o čemu razmišlja, što odlučuje u određenoj situaciji. Radni naslov sastavka bio je „Zaključan u zahodu“. Duboko motivirani razgovorom, uputama i ciljem stvaranja priče, sudionici su prionuli pisanju. Imali su dovoljno vremena za pisanje, ali i za predstavljanje – čitanje svojega uratka. Svi su bili vrlo kreativni i originalni, što je oduševilo književnicu i razigralo cijelu radnu atmosferu. I sljedeći zadatak učenici su vrlo dobro ispunili, kada su trebali napisati unutarnji monolog „zahoda“. Smijeh do suza i ponovo kreativna i domišljata rješenja! S razlogom želimo pohvaliti sve učenike sudionike:

Lovru Kovačeka, Adelu Ormanec, Viktoriju Bukovčan, Loru Rukavinu, Reginu Halaček, Dorijana Ivančana, Francisku Kapitanić, Katarinu Šabarić, Lidiju Haljinko, Juliju Hontić, Karla Jakovića, Maju Hudjek i Karmen Đuroci.

Za svoje zalaganje i trud u stvaralačkome pisanju, sudionici su dobili i petice u imenik, što im je bilo pozitivno iznenađenje.

Radionica je završila zajedničkom fotografijom, podjelom bedževa, savjetima za pisanje, pohvalama i zahvalama. Ovim putem još jednom upućujemo zahvalu Ministarstvu kulture te gospođi Ani Đokić i udruzi „Knjiga u centru“ iz Zagreba na prekrasnoj suradnji.

Izvor: Marija Halaček, prof., učiteljica savjetnica hrvatskog jezika