« Listopad 2018 »

OSNOVAC

ČETVRTAŠI SUDJELOVALI U JEZIČNIM IGRAMA
Autor: Ivan Jaković, 11. 4. 2018.

Jedna od aktivnosti vezanih za projekt četvrtog razreda „Knjige – naši prijatelji“ odvijala se sedam ponedjeljaka tijekom veljače i ožujka u Gradskoj knjižnici Đurđevac. Naime već treću godinu Gradska knjižnica Đurđevac bila je domaćin jezičnim igrama. Uz učenike trećih razreda Osnovne škole Grgura Karlovčana igrama su se pridružili i učenici četvrtog razreda Osnovne škole Molve.

Cilj ovih radionica bio je kod djece razviti socijalnu osviještenost, prihvatiti različitosti, razvijanje i učenje tolerancije, proširivanje znanja i vidika. Kroz projekt djeca su  se upoznavala s različitim ljudima i njihovim jezicima, kulturom i običajima, a ti ljudi žive u našem okruženju. Projekt je i ove godine prepoznao i podržao Grad Đurđevac i Ministarstvo kulture RH.

Na svaku jezičnu radionicu odlazila su po tri učenika iz razreda koja su pažljivo pratila prezentacije i sudjelovala u radionici te nakon toga  na satu razrednika iznosila i izlagala stečeno znanje preostalim učenicima u razredu. Predavači jezičnih radionica bili su: iz Mađarske – Ivana Pavlović, Bugarske – Aneta Penzar, Bangladeša – Shahidul Islam, Filipina – Juliet Mesar Lausch i o Romima je govorila Nevenka Balog. Kroz predavanja, djeca su naučila osnovna geografska obilježja država, kulturu, običaje, nacionalna jela, poznate osobe, pjesme i plesove. Uvijek su dobili mali rječnik s osnovnim riječima prevedenim na te jezike.

Na završnici projekta sudjelovali su svi predavači te je održana mala provjera doživljenog, provedena  kroz kviz.  Nakon prezentacije i kviza podijeljene su majice i platnene vrećice s logom Jezičnih igara 2018. kao uspomena na zajedničko druženje.

Ovim putem zahvaljujemo voditeljici Dječjeg odjela Katarini Pavlović koja nam je omogućila sudjelovanje u Jezičnim igrama 2018.

Izvor: Željkica Čerepinko, učiteljica 4. r.