« Srpanj 2018 »

DJECA ČUVARI BAŠTINE
Autor: Ivan Jaković, 5. 12. 2017.

Učenici 3. razreda ove školske godine provode razredni projekt „Djeca čuvari baštine“. Svoje aktivnosti su realizirali kroz redovne predmete i to većinom u likovnoj i glazbenoj kulturi. Pjevajući i slušajući tradicijske napjeve upoznali su i neke tradicijske instrumente, ali i narodne običaje. Motivi za slikanje, crtanje i oblikovanje često su im bili uporabni predmeti koje su našli na tavanima svojih baka i prabaka. Te predmete su donosili u školu, uredili mali etno kutak i pričali o njihovoj funkciji na satima razrednika.

U petak, 1. prosinca, u večernjim satima je održana radionica vezana uz projekt za učenike i njihove mame.

Bila je to večer folkora gdje su djeca mogla vidjeti, ali i obući odjevne predmete koje su nosile njihove bake ili čak prabake. Na žalost dječaci nisu uspjeli ništa naći od svojih djedova i pradjedova pa su obukli narodne nošnje posuđene u KUD-u Molve.

Djevojčicama, a i nekim mamama bila su uređena i oglavlja. Tako su im kose češljane u kite, kobase, frke, na glavama su imale poculice, šamije ili pak svilaše.  Na tome moramo zahvaliti našim gošćama Kati Paša, Katici Lončar i Dori Kolar  jer su upravo one u našem selu „majstorice za oglavlja.“

Večer folklora se ne može zamisliti bez pjesme i plesa pa smo tako naučili pjevati molvarske napjeve Gusta magla, Lepa Anka i Žena ide na gosti koje se pjevaju u kolu.

Radionica je završila u holu škole jer je naše kolo bilo podosta veliko. Učiteljica Dubravka Jaković je veselom skupu objašnjavala i demonstrirala korake spomenutih kola. Ona je bila dugogodišnja voditeljica folklorne sekcije i jako dobro poznaje kola i plesove našega kraja.

Uz pjesmu i ples vrijeme je brzo prošlo. Većina djece je uživala u radionici, a to je dovoljan znak da će naša baština biti očuvana i prenašana na buduće naraštaje.

Izvor: Učiteljica Katica Ištvan