« Studeni 2017 »

ŠKOLA U PRIRODI (ZAOSTROG, 2. – 6. LIPNJA)
Autor: Ivan Jaković, 9. 6. 2017.

Ispred škole u Molvama 2. lipnja prije 5 sati ujutro okupilo se 23 uzbuđenih učenika četvrtog razreda matične i područnih škola. Nije im bilo teško ustati tako rano jer, zapravo, nisu ni spavali te noći.

Stigao je i veliki crveni autobus agencije Silvija turist, brzo smo se smjestili i mahnuli roditeljima te krenuli na put prema Zaostrogu gdje je organizirana petodnevna škola u prirodi. Putem smo najprije upoznali vozača Zlatka i pratiteljicu Laru koji su nas upoznali s pravilima ponašanja tijekom vožnje te planom putovanja.

Prvo stajanje kako bi pojeli fine sendviče bilo je na odmorištu Macola. Ne bez razloga. Tamo smo vidjeli prave pravcate medvjede, divlje svinje i jelene lopatare. Put smo nastavili prema Cerovačkim spiljama gdje smo vidjeli stalaktite, stalagmite, stalagnate te čuli od vodiča i o ostalim prirodnim ljepotama spilje.

Nakon toga produžili smo prema NP Krki. Osim puno šetnje i stepenica vidjeli smo predivne slapove, vozili se brodom po rijeci Krki, vidjeli i čuli mnoge životinje koje tamo uživaju u netaknutoj prirodi: leptire, ribe, žabe, guštere…

Oko 18 sati stigli smo u Zaostrog gdje su nas dočekali animatori hostela Eklata. Nakon kratkog upoznavanja s njima, hostelom te pravilima i mogućnostima tijekom boravka (obavezna jutarnja tjelovježba, dnevni raspored ustajanja, spavanja, odmora i obroka, vožnja biciklima, vožnja kajakom, igre, streljaštvo…) smjestili smo se u sobe i započeli druženje igrom i plesom u discu.

Sljedećeg dana, kako bismo se odmorili od putovanja te se što više družili i zabavili, od jutra do ručka smo se kupali, a nakon ručka opet samo kupali, kupali i opet kupali. Nakon večere u velikom balonu imali smo projekciju svemira – Planetarij, a nakon toga opet disco.

Treći dan smo proveli na izletu – Dubrovnik i dolina Neretve. Kako bismo mogli doći tamo prešli smo granicu Hrvatske te se nekoliko minuta vozili kroz susjednu Bosnu. Unatoč ozbiljnim carinicima te mnoštvu policajaca, ubrzo smo opet bili u domovini. Nakon panoramskog pogleda na stari dio grada (zidine) u samom gradu Dubrovniku nas je dočekao vodič Paul koji nas je proveo gradom i pričom nam dočarao povijest grada te objasnio značenje pojedinih kulturno-povijesnih spomenika. Nakon ručka u restoranu Mimoza krenuli smo prema rijeci Neretvi gdje nas je čekala vožnja lađama, razgledavanje biljnog i životinjskog svijeta rijeke, upoznavanje s običajima i životom ljudi.  Vrativši se u Zaostrog ostatak energije potrošili smo, naravno, opet u discu.

Četvrti dan smo posjetili Makarsku, prošetali središtem grada te rivom i naravno, pojeli sladoled. Do kraja dana uslijedilo je uživanje i kupanje na plaži, a nakon večere i disca izbor za miss i mistera Eklate, pregled boravka kroz fotografije koje smo za uspomenu ponijeli kućama.

Peti dan nakon doručka i (naravno) kupanja na plaži došlo je vrijeme za pakiranje i opraštanje od animatora i Eklate. Mahnuvši im na odlasku zaputili smo se prema gradu Splitu gdje smo prošetali Dioklecijanovom palačom koju čuvaju stražari, primili se za palac Grgura Ninskog i poželjeli nešto te prošetali poznatom splitskom rivom.

Put smo nastavili prema Klisu. S utvrde smo još jednom pogledali na cijeli Split te uz domaćine razgledali povijesnu zbirku Klisa, čuli priče o uskocima, sudjelovali u izradi uspomene od gipsa, okušali se u streljaštvu te uživo vidjeli borbu mačevima.

Putem smo još zastali u Šibeniku kako bi napunili trbuščiće u Mc Donald'su te slatko spavali sve do Molva gdje su nas nestrpljivo čekali roditelji i braća. Ovo putovanje svima će ostati u dugom sjećanju i predivna uspomena na petodnevno učenje uz druženje i zabavu.

Izvor: Učiteljica PŠ Medvedičke Ivana Kolar