vijestice iz škole
MISLIM ZELENO, ČUVAM ZEMLJU
Autor: Ivan Jaković, 28. 3. 2018.

U sklopu projekta „Mislim zeleno, čuvam Zemlju“ učenici 3. i 4.razreda obilježili su eko-dane: Dan močvara & Dan voda.

Nakon pročitane lektire Duh u močvari i nakon gledanja istoimenog dječjeg igranog filma 2.veljače obilježili smo Međunarodni dan zaštite močvare. Ponovili smo o vodama u prirodi, a posebno stajaćice među kojima je i močvara. Prisjetili smo se živog svijeta voda stajaćica iz prirode i društva. Proučili smo biljni i životinjski svijet dviju hrvatskih močvara: Kopački rit i Lonjsko polje. Pogledali smo dokumentarni film Hrvatsko vodeno blago – Kopački rit u kojem je kroz sva četiri godišnja doba prikazan suživot ljudi, biljaka i životinja. Izradili smo plakate s mnogo slika i fotografija, a na satima likovne kulture iz kolaža oblikovali močvarne životinje. Bio je to uvod u aktivnosti povodom godine kulturne baštine u sklopu čega smo slikali Stari grad Đurđevac (koji je u prošlosti također bio okružen močvarom), a radove poslali na natječaj.

Od 20. do 23. ožujka smo imali mnoge aktivnosti povodom početka proljeća, Dana Voda i Dana šuma. Tijekom nastave hrvatskog jezika smo čitali književne tekstove čija je tema voda i sami stvarali stihove o vodi i vodenoj igri. Na nastavi prirode i društva smo iz mnogobrojnih časopisa (Meridijani, Priroda, Hrvatska vodoprivreda, Drvo znanja, Ekorevija i Hrvatske šume) izrezali poučne slike i fotografije o hrvatskim vodama, a najviše o našoj Dravi. Izradili smo plakate i ukrasili njima panoe. Na glazbenom smo pjevali pjesme Teče, teče bistra voda, Raca plava po Dravi i Tekla voda Karašica. Na likovnom smo od obojenog papira i kolaža izradili morske valove. Ponovili smo naravno i o važnosti zaštite i čuvanja vode te o važnosti i koristi čiste i pitke vode za život na Zemlji.

U međuvremenu mnogo recikliramo. Skupljamo i dalje stari papir da zaštitimo naše šume koje nam daju kisik, skupljamo plastične čepove za UOLL te izrađujemo svakakve oblike od plastičnog i papirnatog otpada te njima ukrašavamo učionicu.

Izvor: Učiteljica 3. i 4. razreda Ivana Kolar