« Veljača 2019 »

POVIJEST ŠKOLE

Učiteljski dom                                                          Školsko igralište

Prvi pisani tragovi o postojanju škole u Molvama iz godine 1674., ubilježeni su u knjizi “Građa za povijest školstva u Hrvatskoj”.

Školska spomenica spominje da je škola u Molvama osnovana 1765.godine. Osnovao ju je domaći sin pater Filip Litvić, koji je u starosti službovao u Molvama kao župnik, od 1794. do 1824.godine. Nastava se obavljala u župnom stanu, a učitelji su bili župnici i graničari podčasnici. Škola nije bila obavezna već su je pohađala ona djeca čiji su roditelji htjeli da im djeca znaju čitati i pisati. Nastava je trajala za vrijeme kad je župnik bio u selu.

Kanonska vizitacija (1771.) bilježi da su djeca iz Molva išla u školu u Virje. Kasnija vizitacija bilježi (1825.) učitelja Stjepana Kovača i 40 dječaka polaznika nastave što ukazuje na početak redovne nastave. Godine 1800. izgrađena je nova graničarska zgrada, a stara je pretvorena u školu i stan za učitelje. U toj se zgradi odvijala nastava do 1850. godine kada se gradi nova školska zgrada. Nastava se tad održava u nekoliko objekata sve do 1964.godine kada je izgrađena nova, sadašnja školska zgrada sredstvima doprinosa mještana, Republike Hrvatske te Đurđevačke komune.

Sve do 1872. godine zabilješke u ljetopisima govore o pohađanju djece u četiri razreda i to na njemačkom jeziku. Nadzor nad školama imao je nadbiskupski Duhovni stol u Zagrebu, a mjesni nadzor imao je župnik. Nakon II. svjetskog rata odmah je organizirana nastava, a broj djece se povećava. 1956./57. škola radi s osam odjeljenja od I.-VIII. razreda sa 238 učenika. Sve do 1957.godine učenici viših razreda nakon četvrtog razreda morali su odlaziti u školu u Virje.

1960./61.godine službeno se organizira osmogodišnja škola, a sama škola postaje centralna škola s područnim školama u Medvedički i Gornjoj Šumi sa 368 učenika. Od 1964.godine matična škola sastoji se od područnih škola Ždale, Repaša, Medvedičke i Gornje Šume. Za učenike putnike viših razreda organiziran je prijevoz učenika autobusom.

Danas se sastav promijenio. Matična škola ima dvije Područne škole u Medvedički i Repašu. 2002.goodine Općina Molve i Ministarstvo prosvjete i sporta sagradili su  novu školsku zgradu u Repašu. Zgrada u Molvama stalno se obnavlja, dograđuje i uređuje, zahvaljujući razumijevanju Općine Molve i županije.

Škola teži biti suvremenija, bliža i prilagođenija učenicima i društvu u cjelini. Osobita briga se vodi o mogućnostima razvijanja interesa učenika za sport te razne ostale aktivnosti. 2000.godine sagrađena je uz školu velika sportska dvorana, a 2003. god. renovira se, uređuje i dopunjuje sportski park s igralištem uz školu. Škola nudi učenicima široku ponudu aktivnosti. Mogu birati između dvadesetak  različitih grupa. Uz te aktivnosti učenicima je omogućeno pohađanje izbornih predmeta informatike i robotike. Učionice za te predmete su suvremeno opremljene s pristupom na internet.

Škola danas ima značajnu ulogu u odgoju djece naročito kod organiziranog korištenja vremena putem različitih sadržaja i aktivnosti te zbog toga nastoji učenike okupiti u raznim interesnim skupinama. Sredina to uviđa pa nastoji osposobiti školu materijalno i kadrovski kako bi mogla udovoljiti potrebama suvremenog življenja.

1964. izgrađena zgrada škole                "Pilj", sadašnje mjesto škole u centru mjesta

Ivan Jaković, ravnatelj škole

Priloženi dokumenti: