OPĆINA MOLVE

   Površina, 46,53 km2 - Stanovništvo (2001.), 2.379

   Ime Molve dolazi od mlinova na rijeci Dravi i njenim pritocima. Iako se posrednim putem može saznati da su Molve postojale u 13.    stoljeću, prvi put se pouzdano spominju 1330. Prema ispravi iz 1366. vidi se da je u Molvama bilo središte maloga istoimena         feudalnog posjeda, koji 1397. kralj Žigmund daje sinovima Ivana od Kanjiže. U 15. st. ulaze u sastav Koprivničko-đurđevačko-   prodavičkog vlastelinstva. Kapela čudotvorne Majke Božje Molvarske se spominje od 1501. Iz srednjovjekovne kapele sačuvao se drveni gotički kip Majke Božje, nastao oko 1470. godine. Čudotvornost kipa je Molve pretvorilo u marijansko svetište i središte hodočašćenja vjernika. Selo i kapelu su opustošile Osmanlije, a stanovništvo se pred njima iseljava. Tijekom demografske obnove Podravine, sredinom 17. stoljeća, dolazi do obnove Molva, a selo su naselili stanovnici iz susjednih naselja te iz Hrvatskog zagorja i Međimurja. 
Župa je osnovana 1665., a župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo građena je od 1855. do 1863. Sagrađena je zahvaljujući nastojanjima generala Ignaca Čivića prema projektima arhitekta Franje Kleina, jednog od najvažnijih predstavnika romantizma u Hrvatskoj. Riječ je o jednoj od najvećih i najreprezentativnijih crkava podignutih u Hrvatskoj u 19. stoljeću uopće. Najveći dio inventara crkve nastao je krajem 19. i početkom 20. stoljeća za župnika Blaža Tomašića.
          Nakon razvojačenja Đurđevačke pukovnije 1871. Molve postaju središte općine. Godine 1904./05. osnovana je jedna od prvih mjesnih organizacija HPSS-a. U 1974. pronađeno je nalazište zemnog plina, jedno od najvažnijih u Hrvatskoj, a 1978. počela je njegova eksploatacija. Eksploatiranje nalazišta zemnog plina. Poznato plinsko i plinsko-kondeznatno polje Molve, otkriveno u drugoj polovici 1970-ih, koje proizvodi 30 % plina za Hrvatsku i ima najmoderniji pogon za preradu plina u ovom dijelu Europe.
          Molve su bogate kulturnim (KUD Molve) i sportskim događanjima, a jedno su od središta hrvatskoga naivnog slikarstva s galerijom osnovanom 1994. (Molvarski likovni krug)

Poznate osobe 
Mons. dr. Đuro Kokša, biskup 
Mons. dr. Juraj Mađerec, prezbiter 
Dubravko Ivančan, pjesnik 
Dr. Ivan Ivančan, etnolog 
Mijo Kovačić, naivni slikar 
Juraj Tomac, prezbiter i političar 

               Molve spadaju u najljepša manja mjesta kontintelne Hrvatske. Dokaz tome su „Zeleni cvijetovi“ dobiveni ocjenjivanjem uređenosti mjesta i okoliša u akciji HTZ u okviru projekta VOLIM HRVATSKU. Molvama je dodjeljeno i međunarodno priznanje i statua 'Srebrni cvijet Europe', koja im je kao hrvatskim pobjednicima i nacionalnim predstavnicima u kategoriji malih mjesta nominiranih za 'Zlatni cvijet Europe', uručena u engleskom Cardiffu. Uz srebro Molvarci su dobili i posebno priznanje za gostoljubost, a oba ih sad obavezuju na poticanje i čuvanje prirodne baštine i autohtone arhitekture maloga naselja u čijoj su kategoriji pretekli 5700 kandidiranih i 23 nominirana mala europska naselja.             
  nagrada 

   MEĐUNARODNI ŽIRI U MOLVAMA                  "ZELENI CVIJET"                            KUD MOLVE


                                             stranicu uredio: Ivan Jaković, ravnatelj škole