2016-06-07 13:28:53

DVODNEVNA STRUČNA EKSKURZIJA OSMIH RAZREDA U VUKOVAR

Dana 3. lipnja 2016. godine učenici osmih razreda OŠ Molve u pratnji svojih razrednika Rajne Franjo i Tomislava Čerepinka te nastavnika povijesti Mateja Ištvana posjetili su Vukovar – grad heroja.

Riječ je o državnom projektu pod nazivom „Posjet osmaša Vukovaru“ koji se financira iz državne blagajne i kojem je cilj informirati učenike o Domovinskom ratu te značaju bitke za Vukovar u sklopu rata. Nadalje, cilj je da učenici shvate kako je Domovinski rat bio legitimni, obrambeni i pravedni rat.

     Učenici su prvi dan prisustvovali na predavanju „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“. U sklopu tog predavanja učenicima su predstavljeni uzroci Domovinskog rata koji sežu još od smrti Josipa Broza Tita, s naglaskom na težnju Srba za stvaranjem Velike Srbije, a zatim su kronološkim redoslijedom prikazani najznačajniji događaji i sukobi od 1990. do 1998. godine. Sam rat trajao je od 1991. do 1995. godine.

U drugom dijelu „Bitka za Vukovar“ učenicima je objašnjena strateška važnost Vukovara u Domovinskom ratu te su istaknuti najvažniji sukobi i najzaslužnije osobe za obranu Vukovara poput Blage Zadre te Mile Dedakovića Jastreba. Izlaganja su popraćena video isječcima i fotografijama iz tog vremena te zemljovidima. Izlaganje je završilo informiranjem o padu Vukovara te pokoljem na Ovčari. U sklopu izlaganja istaknuto je kako je i dosta Srba sudjelovalo u obrani Vukovara, što je itekako bitno, jer govoreći o Domovinskom ratu, uvijek se stvara kolektivna mržnja prema svim Srbima.

Nakon predavanja i ručka, učenici su posjetili Muzej Vučedolske kulture u kojem su dobili informacije o brončanodobnoj kulturi na području Vukovara, koja je poznata po Vučedolskoj golubici i Vučedolskoj čizmici.

Zadnja lokacija prvog dana bila je gradski muzej Vukovar, smješten u dvorcu Eltz iz 18. stoljeća u kojem su učenici mogli vidjeti muzejske eksponate od prapovijesti do danas, s naglaskom na predmete koji potječu iz vremena Vučedolske kulture, Rimskog Carstva, 18. stoljeća i Domovinskog rata. 

Drugi dan učenici su posjetili sljedeće memorijalne lokalitete:

Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti,

Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica '91,

Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata,

Spomen-dom Ovčara,

Masovna grobnica Ovčara,

Memorijalni centar domovinskog rata Vukovar – bivša vojarna 204. vukovarske brigade,

 

Na prvom lokalitetu učenici su vidjeli fotografije i snimke koje su prikazivale napad Jugoslavenske narodne armije (JNA) i četnika na Borovo Naselje te su upoznali heroje Borova Naselja: Blago Zadro i Marko Babić, koji su na Trpinjskoj cesti napravili „groblje tenkova“, tako što su zajedno sa svojom skupinom branitelja poznatom pod nazivom „Turbo vod“ uništili preko 80 tenkova JNA.

Na idućoj lokaciji posjetili su vukovarsku bolnicu u kojoj su bili smješteni brojni ranjenici vojnici i civili i koja je neprestano bombardirana, iako je imala vidljiv zakon Crvenog križa te se kao takva prema ratnim pravilima ne smije bombardirati. U podrumu vukovarske bolnice koja je ostala ista kao i 1991., učenici su mogli vidjeti u kakvim su uvjetima boravili ranjenici (među kojima je bilo i onih srpske nacionalnosti) o kojima se nesebično brinula liječnica Vesna Bosanac, koja je ostala u bolnici do pada Vukovara.

Na sljedećoj lokaciji učenici su posjetili groblje žrtava Domovinskog rata koje se sastoji od velikog broja bijelih križeva, a dva križa su istaknuta. Jedan predstavlja najmlađu žrtvu rata, šestomjesečnu bebu te najstariju žrtvu, staricu od 104 godine. Na drugoj strani groblja istaknuta su dva groba, a to su grobovi vukovarskih heroja Blage Zadre i Marka Babića. U sredini groblja nalazi se veliki spomenik koji svojim rubovima oblikuje križ na sve 4 strane.

Nadalje, učenici su posjetili spomen - dom Ovčara u kojem su mučeni i maltretirani ranjenici vukovarske bolnice nakon pada Vukovara 18.11.1991. i koji su ubijeni 20.11.1991. na malo udaljenijoj lokaciji na Ovčari, koju smo također posjetili. Broj stradalih na Ovčari penje se preko 200 ljudi, od kojih je najmlađa žrtva imala 16, a najstarija 79 godina. Među stradalima bio je i Siniša Glavašević, voditelj vukovarskog radija.

Na kraju učenici su posjetili bivšu vojarnu 204. vukovarske brigade koja je pretvorena u muzej, u kojem se mogu vidjeti oružja naših branitelja te oružja JNA i četnika. Promatrajući oružje, moglo se odmah zaključiti kako su JNA kao jedna od vodećih svjetskih vojnih sila i četnici bili daleko bolje naoružani i brojniji od hrvatskih branitelja s lovačkim puškama i ručno izrađenim bombama od konzervi Coca – Cole ili pak mesnog doručka. Konačno, učenici su mogli vidjeti kako je izgledao život zarobljenih u srpskim logorima.

Ekskurzija je završila kvizom o Vukovarskoj bitki, na kojem su naši učenici Klaudija Jelinek i Ivan Trnski ostvarili 16 od ukupno 20 bodova i time osvojili drugo od četiriju mogućih mjesta. Od prvog mjesta dijelio ih je samo 1 bod, što je znak da je ekskurzija ostvarila svoj cilj. Učenici svih škola su zaista upamtili najvažnije podatke o Vukovarskoj bitki.

Ekskurzija je bila od ogromne koristi učenicima, ponajviše jer se o Vukovarskoj bitki u udžbenicima povijesti spominje samo dan njegova pada i Ovčara. Žalosno je da se ne spominju zaslužne osobe i značajniji događaji u sklopu te bitke. Osim činjenica o toj bitki, možda je najvažnija odgojna dimenzija ekskurzije. Učenici bi svakako trebali razviti na temelju izloženog ljubav prema domovini i svom narodu, ali nikako ne bi svoje domoljublje i rodoljublje smjeli manifestirati kroz ustaški pokret, Antu Pavelića, Nezavisnu Državu Hrvatsku (NDH, 1941.- 1945.) i mržnju prema Srbima. Mržnja rađa mržnju i nove oružane sukobe te prolivanje nevine krvi. Iz svega izloženog trebali bi znati da je ljudski život i ljudsko dostojanstvo svetinja, bez obzira koje nacionalnosti, vjere, rase, spola, dobi i političkog opredjeljenja ljudi bili. Vukovarska bitka nije bila samo zločin protiv Hrvata, već općenito zločin protiv čovječnosti. U njoj nije samo nepoznati vojnik ubio drugog njemu nepoznatog vojnika, već susjed svog susjeda. Stoga je važno mirnim putem rješavati sukobe i živjeti u miru sa svojim susjedima i poznanicima.

Neka je vječna hvala i slava vukovarskim braniteljima, a na nama je da nikad ne zaboravimo Vukovar!

 

 


Osnovna škola Molve