« Ožujak 2024 »

"Druga obala" Mirjane Buljan

DOGAĐAJNICA
KNJIŽNIČARKA U GOSTIMA
Autor: Ivan Jaković, 6. 11. 2017.

Na početku jednog lijepog dana četvrtka, točnije 2. studenog. knjižničarka je s punom torbom knjiga (i nekih drugih sitnica) došla u Područnu školu Medvedička na druženje s učenicima. Učiteljice su velikodušno ustupile po dva školska sata u svakom razredu, pa je bilo dosta vremena i da se nešto nauči, ali i malo zabavlja ili kreativno izražava.

Posjet je započeo s učenicima prvog i drugog razreda – svi su si posjedali na pod, a onda je započeo razgovor o knjižnici; o tome što je knjižnica, tko radi u knjižnici, čega svega ima u knjižnici, kako se moramo ponašati u knjižnici, koju oni knjižnicu posjećuju redovito (ili ona njih, kako si tko uzme J) i dr. Razgovor o svemu tome je bio i uvod u temu za drugi razred, a to su dječji časopisi. Prvašići su izradili plakat o tome što knjige vole, a što ne vole, a zatim su si oslikavali svoje straničnike. Učenici drugog razreda su proučavali dječje časopise i, nadamo se, naučili nešto novo o njima. Kako u svojem kutku za čitanje imaju brdo časopisa, sada će moći prijateljima objasniti na pravom primjeru što su naučili na druženju. Strip je sastavni dio svakog dječjeg časopisa, pa su i oni bili ilustratori i kreatori vlastitog stripa. Knjižničarka si je stripove uzela u knjižnicu i tamo ih izložila kako bi svi učenici škole vidjeli koliko su kreativni.

Učenici trećeg i četvrtog razreda su nešto stariji i ozbiljniji od svojih prijatelja u nižim razreda, pa im je i tema bila malo ozbiljnija. Oni su proučavali knjige iz referentne zbirke. Trećaši su naučili što su to enciklopedije, kakve enciklopedije postoje, kako se snalazimo po enciklopediji, a zatim su iz dobivene enciklopedije morali naći pet zanimljivosti i zapisati na papir te ga lijepo oslikati. Svrha je bila da i drugi učenici saznaju nešto novo o pticama (jer su radili s enciklopedijama o pticama), stoga se nadamo da smo i uspjeli u tome ;)… Četvrtaši su saznali kakva je to priručna zbirka i koje knjige spadaju u to te su kroz nekoliko aktivnosti usavršili svoje sposobnosti pretraživanja leksikona, rječnika i pravopisa.

Izvor: Školska knjižničarka Ana Molnar Šadek