« Ožujak 2024 »

"Druga obala" Mirjane Buljan

DOGAĐAJNICA
ZEČICA PISMONOŠA NOSI NAM PISMO
Autor: Ivan Jaković, 16. 5. 2017.

U ponedjeljak 15. svibnja knjižničarka se družila s učenicima PŠ Medvedička. Za njih je pripremila jednu prigodnu priču i radionicu vezanu uz Svjetski dan pisanja pisama, koji se obilježava 11. svibnja, a priča se zove „Zečica pismonoša“.

Učenici Područne škole Medvedička jako vole slušati priče, a posebno one koje imaju zanimljive dodatke kao što je imala ova. Ali slušati priču nije lak zadatak, najprije se za nju morate pripremiti. Tako im je knjižničarka pokazala jednu kratku vježbu istezanja i opuštanja tijela nakon čega se pažljivije slušaju priče. U čitanju priče knjižničarki su pomogle i dvije učenice čitajući pozivnicu na rođendansku zabavu iznenađenja za zečicu Šapicu te pismo zahvale koje je zečica poslala svojim šumskim prijateljima nakon zabave.

Zatim su učenici kratko razgovarali o pismima - tko piše pisma, kakva se sve pisma šalju, zašto danas pisma više nisu popularna, kako pismo nađe put do svojeg primatelja (što svako pismo MORA imati, a to je markica te ime, prezime i adresu primatelja), a u knjizi „Otkrivam poštanske marke“ mogli su vidjeti u kakvim sve oblicima možemo naći poštansku marku.

Nakon toga su dobili zadatak napisati kratko pismo za prijatelja iz škole, a kome su pismo pisali ovisilo je o tome čije su ime izvukli na papiriću. Pismo su pisali na posebno pripremljen predložak kojega su izrezali u obliku srca, a presavijanjem tog srca su dobili kuvertu. Kuvertu su morali dobro adresirati na primatelja, ali umjesto prave adrese, koristili su se oznakom razreda. Slučajnim odabirom odabrana je i poštarica, poštarica Lana, koja je pisma podijelila, a onda su ta pisma i čitali. Završni dogovor između učenika i knjižničarke je da ponekad napišu pisma i pošalju knjižničarki u knjižniculaugh.

Izvor: Ana Molnar Šadek