« Prosinac 2017 »

molvarski cvjetovi

MOLVE  SU NAJUREĐENIJE MANJE MJESTO EUROPE

Marljivost Molvarki i Molvaraca oko uređenja okoliša  kuća, uzgoja cvijeća, održavanja urednosti balkona i prozora poznata je odavno, no posljednjih godina priznata je i u svijetu. Svi prostori, od najmanjeg do najvećeg dijela javne površine, veoma su uređeni i o njima se brine na primjeren način. Cvjetne gredice zasađene su cvijećem i njegovane  u svako  godišnje doba drugačije, a drvoredi su redovito održavani. Parkove, ulice  i prostore javnih objekata uz cvijeće krase raznorazni vazdazeleni grmići. U centru se ukrašavaju  starinska kola  i čupovi s različitim vrstama cvijeća. Od cvjetnih boja najviše se ističe ružičasta, stoga se s razlogom  kaže da je to molvarska boja.

Za Uskrs 2009. Godine u centru Molva postavljeno je hiperdimenzionalno „Uskrsno jaje“ koje su oslikali članovi Molvarskog likovnog kruga.  Godinama se povodom Uskrsa  pripremaju izložbe pisanica,  ručnih radova te izložbe slika i minijatura.

Kao što su njegovane javne površine tako se s posebnom ljubavlju i pažnjom uređuju prozori, balkoni i okućnice molvarskih domova. Taj trud svake je godine i nagrađen.

Povodom Dana Općine Molve dodjeljuje se nagrada Molvarska jalža koja je  ime dobila  po najčešćem cvijeću molvarskih balkona. Tada se  bira  najuređenija okućnica, prozor, balkon, gredica i detalj.

Molve su se svojim  ljepotama  natjecale na državnoj, ali i na europskoj razini. Tri puta su nagrađene od Hrvatske turističke zajednice:

2002. – nagrada Zeleni cvijet sa zlatnim znakom za 1. mjesto u kategoriji uređenosti mjesta,

2004. – nagrada Zeleni cvijet za sa srebrnim znakom za 2. mjesto u kategoriji turističkih mjesta

2005. – nagrada

Zeleni cvijet sa zlatnim znakom za najljepše mjesto kontinentalne Hrvatske.

Zbog uređenih javnih zelenih površina i obilja cvijeća koje okružuje gotovo svaku molvarsku okućnicu Molve su dobile međunarodnu nagradu „Zlatni Interstas“ za izvanrednu promociju hrvatskog turizma na Europskom nivou i proglašene najboljim domaćinom među jedanaest zemalja sudionika.

Zbog  uređenosti mjesta, na Europskom samitu krajobraza, održivog cvijeća, turizma i kulture (u Cardiffu, Velika Britanija) pod nazivom „ S cvijećem u zajedničku Europu“,  Molve  su osvojile nagradu  Srebrni cvijet Europe 2009.
i proglašene najuređenijim manjim mjestom kontinentalne Europe.

Da bi se mjesto moglo promovirati još i bolje zaključili su prošle školske godine učenici 5.A OŠ Molve i pod vodstvom razrednice Mirele Paša proveli istraživačko turističko promotivni projekt  „Dođite u Molve - srce Podravine!“,  iz područja građanskog odgoja,  Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo. Njegova prezentacija je na natjecanjima na najvišim razinama bila vrlo uspješna te je nastala nova kolažna razglednica mjesta Molve. Osmišljena je i  turistička ponuda za jednodnevni posjet Molvama.

Ivana Barić, učiteljica