« Lipanj 2017 »

KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO MOLVE

Kulturno umjetničko društvo Molve djeluje od 1965. godine. Formirano je pet sekcija u kojima je aktivno oko stotinjak članova različite starosne dobi od 10 do 60 godina.

Posebnost je velika povezanost KUD-a Molve i Osnovne škole Molve. Naime, to je spona koja povezuje ne samo članove već i Upravni odbor, a kroz dugo vrijeme i voditelje.  To je jedna kudoškolska obitelj od samog osnutka društva do danas. Naime društvo je i osnovala skupina učitelja Dorica Grobenski, Mario Hodić i Ljubica Budaj. Nakon jedne kraće stanke u ratnim godinama ponovno je rad pokrenuo učitelj Zdravko Paša, a onda nastavili, ponovno većina Upravnog odbora i voditelja, učitelji Dubravka i Ivan Jaković, Katica Ištvan, Marina Sabolović, Mirela Paša, Dražen Štefan, Ružica Tuba te djelatnice škole Spomenka Žufika i Kata Crnjak.

Zanimljivost je i što su mnogi aktivni članovi zapravo cijele obitelji. Takvih je kroz rad bilo desetak. Zajedno plešu, pjevaju i glume roditelji i djeca, unuke i unuci s bakama i djedovima. Kao da se članstvo u KUD-u Molve u mnogim  obiteljima  generacijama nasljeđuje. U radu sudjeluju i grupe prijateljstava i kumstava što je također važno i vrijedno. Te obiteljske, poslovne i prijateljske veze baza su dobrog funkcioniranja. Time se ponosimo i to je zasigurno ono što održava i povezuje Kulturno umjetničko društvo Molve i zbog čega će nadamo se ono još dugo djelovati.

U društvu djeluju dvije folklorne sekcije, ženski pjevački zbor, tamburaški sastav  i dramska sekcija. Kroz glazbu, pjesmu i ples društvo njeguje narodne običaje i cjelokupnu kulturnu baštinu Podravine, Zagorja i Međimurja. Nastojimo očuvati izvornost u svakom pogledu od izvornih nošnji do izvedbe te instrumenata.

Kulturno umjetničko društvo Molve sudjeluje na raznim manifestacijama i u obilježavanju svih važnijih dana u Općini Molve, ali i u okolici. Sudjelujemo na svim natjecanjima, susretima i  smotrama na Županijskom, ali i na državnom nivou.  Gostovali smo i izvan granica naše domovine dva puta u Njemačkoj, Madžarskoj i nedugo u  Poljskoj na europskim susretima folklora.

Folklorna sekcija je sudionik najvažnijih manifestacija izvornog folklora u Hrvatskoj kao što su Vinkovačke jeseni 1994.,  2003. i 2010., Đakovečki vezovi 2007.,Valpovački susreti 1997.g., Državna smotra dječjeg folklora u Trogiru 2004., Brodsko kolo u Slavonskom Brodu 2005., Ivanečki kresovi u Đakovu 2006., Zadarska smotra folklora 2006., Jesen u Baranji 2007.,  Zapovijed pod lipom 2008., te na Međunarodnoj zagrebačkoj smotri folklora 1966., 1994. i  2006. g.. Prvo mjesto i novčana nagrada osvojena je u Poljskoj na 9. europskim susretima folklora.  Stalni su sudionici  Podravskih motiva i Dana travnjaka u županijskom središtu, Koprivnici.

Svake godine u rujnu tradicionalno se održavaju  Molvarski susreti folklora koji s godinama postaju međunarodni i višednevni.

Voditelj: Željko Popec

Ženski pjevački zbor djeluje od 2000. Sudionik je  Državnih susreta  malih vokalnih sastava Marija Bistrica 2006., Petrinja 2008., manifestacija „Kej su jeli naši stari“ Vrbovec 2005.,Festival marijanskih pjesama u Metkoviću 2006., Koncert pučkih marijanskih pjesama u crkvi sv. Katarine u Zagrebu 2006., 3. Susreti pjevačkih sastava Bistrički Laz 2008. Dobitnik je  Općinskog priznanja 2008.

Unatrag dvije godine sudionik je Smotre duhovne i sakralne glazbe u Varaždinu. Zbor uveličava sva kulturna zbivanja u mjestu.

Broji sedamnaest članica.

Voditeljica: Sanja Kovačić

Mlađa folklorna sekcija osnovana je 2006. Sudjelovala je na Državnoj smotri dječjeg folklora u Kutini 2007. i na Međunarodnom festivalu dječjeg folklora u Zagrebu 2008.

Trenutno okuplja  dvadesetak osnovnoškolaca.

Voditelj: Ivica Tuba

Pratnja folklornim sekcijama i ženskom pjevačkom zboru  je tamburaški sastav sa desetak članova. Pri izvedbi sastav ponekad koristi  i tradicijska  glazbala. Uz tambure koristi i gajde, violinu ili pak cimbal.

Voditelj: Petar Kovačić

Dramska sekcija proslavila je desetljeće rada. Sudjelovala je na Državnom natjecanju kazališnih amatera u Karlovcu. Izvode humorne drame na kajkavskom narječju domaćeg autora i redatelja Ivana Jakovića kao što su  Gde ima dima, ima i jognja; Brak neje mrak (ili morti je); Kolo (ne)sreće i slično za koje je i nagrađen za najbolju režiju, izvedbu i tekst na Županijskoj smotri u Koprivnici. Tematika drama je svakodnevica nekad i danas. Sekcija broji desetak članova, a vodi ju Ivan Jaković.

U proteklih  desetak  godina, održano je 14 premijera, te sveukupno 62 nastupa.

Mirela Paša, predsjednica /učiteljica/     Dubravka Jaković, tajnica /učiteljica/

048 892-121, 091 529 58 27                           048 892 – 408, 091 930 55 13