« Srpanj 2017 »

MALTA
Autor: Ivan Jaković, 19. 5. 2017.

Nakon tri odrađena usavršavanja u sklopu Erasmus+ projekta OŠ Molve, učitelji su odradili i četvrto, posljednje usavršavanje na Malti, u mjestu Senglea u razdoblju od 8.5. do 16.5. s temom „Kreativnost i interkulturalnost“. Na ovom usavršavanju sudjelovali su učiteljica engleskog jezika i koordinatorica projekta Mirjana Kelemin te ravnatelj OŠ Molve Ivan Jaković.

Ono što je uistinu posebno na ovom putovanju bilo jest grupa u kojoj su sudjelovali koja je bila uistinu raznolika i interkulturalna. Bilo je ukupno 36 sudionika iz 11 zemalja (Italija, Norveška, Turska, Rumunjska, Finska, Poljska, Litva, Njemačka, Španjolska i jedan sudionik mađarske manjine u Rumunjskoj te naravno Hrvatska).

Upravo je ovakva raznolikost kultura obogatila ovaj seminar gdje su svi na istom mjestu  otkrivali i predstavljali svoje kulture, učili kako komunicirati u interkulturalnoj zajednici, zajedno su surađivali, učili nove metode poučavanja unutar i izvan učionice, razmjenjivali ideje i iskustva te naučili kako raditi s učenicima da uče o drugim kulturama i uoče razlike na pozitivan način, kako identificirati kulturnu vrijednost, razumjeti i osvijestiti da postoje druge kulture i poboljšati interakciju u multikulturalnom ozračju te sve navedeno dalje koristiti u daljnjem razvoju kulturne osjetljivosti.

Osim što je program bio bogat radionicama za učitelje, posjetili su i znamenita mjesta Malte tako da su sudionici bili educirani o povijesti zemlje, tradiciji, geografskim činjenicama, turizmu i kulturi.

Malta je zemlja čija povijest seže u daleku prošlost, još 5200. g. pr. Kr. Ono što je zanimljivo na toj otočnoj zemlji u Sredozemnom moru jest kako se i danas mogu vidjeti ostaci starih civilizacija na Malti i Gozu, a to su megalitski malteški hramovi. Ti su hramovi jedni od najstarijih struktura napravljenih od kamena na Zemlji. S vremenom su i ostale kulture ostavljale svoj trag – Grci, Fenićani, Kartažani, koji su se otocima koristili kao trgovačkom postajom na njihovim sredozemnim trgovačkim rutama, a isto tako vidljiv utjecaj ostavili su i narodi iz Bizantskog carstva, Napoleon, a zatim i Britansko carstvo čiji utjecaj se vidi i današnjeg dana. Osim malteškog jezika, njihov jezik je i engleski te se još na ulicama mogu naći telefonske govornice i poštanski sandučići kao i u Velikoj Britaniji.

Mjesta koja su posjetili su glavni grad Valletta; znamenito tradicionalno ribarsko naselje Marsaxlokk;  Mdinu, nekada glavni grad Malte, srednjovjekovni grad okružen zidinama, a nalazi se na brdu u središtu otoka; Ħaġar Qima kompleks hramova i Blue Grotto, jedna od najpoznatijih prirodnih znamenitosti Malte.

Radeći u multikulturalnoj grupi, na mjestu koje je izuzetno bogate kulturne vrijednosti, sveukupno je doprinijelo posebnosti i dinamičnosti seminara, razvoju novih vještina naših učitelja koje će moći prenijeti svojim kolegama i učenicima u školi.

Izvor: Učiteljica engleskog jezika Mirjana Kelemin