UČENICI NAŠE ŠKOLE GLEDALI PREDSTAVU #GENERACIJA
Autor: Ivan Jaković, 5. 11. 2019.

U petak, 25. listopada 2019. godine učenici viših razreda OŠ Molve uputili su se u Koprivnicu gdje su u pratnji svojih razrednika posjetili dvoranu Domoljub i uživali u predstavi  #generacija u izvedbi Teatra Tirena.

Ukratko, predstava se bavi utjecajem tehnologije na odrastanje i kvalitetu života. Djevojka Iskra koju smo imali prilike pratiti kroz predstavu, veći dio svog vremena provodi u online okruženju, a prateći njeno ponašanje mogli smo vidjeti kakav utjecaj tehnologija može imati na pojedinca, odnose i emocije.

Učenicima su kroz predstavu uprizorene situacije u kojima se nerijetko i sami nalaze, pa ne iznenađuje što ih je predstava oduševila i potaknula na razmišljanje. Oduševljenje predstavom osobito su isticali učenici sedmih i osmih razreda, dok su oni mlađi priznali da se nisu u potpunosti prepoznali u situacijama koje proživljava Iskra no priznali su da su uživali u glumi i duhovitim momentima glumaca Nikoline Ljuboje i Ivana Bošnjaka.

U nastavku Vam donosimo osvrt na predstavu koju je napisao Teo Kolar, učenik 7. a razreda.

# Generacija

„Generacija“, hm, čudna je ta moja generacija. Al kako ne bi bila čudna kada su čudni i roditelji. Dolazi poruka: „ Hoćeš li s nama u šetnju“? Znate tko ju je poslao? Iskrini roditelji. Iskra, djevojčica koja 6 dana nije izlazila van jer je chatala s prijateljima i roditeljima. Najbolji prijatelj joj je bio Božo, njezin operativni sustav. S njime je komunicirala i družila se po cijele dane. Oni su zajedno razgovarali, chatali, davali si izvještaje i ažurirali se. Kad nije chatala, igrala je igrice kao što su: My pet i Game Quest, a najviše je iščekivala aplikaciju pod imenom Frenzy gdje je mogla chatati i upoznavati ljude preko aplikacije. Kao primjer, Mrle 16.

Iskra ipak nije bila sretna, ponekad je bila usamljena i žalosna. Jednog dana prijatelji Maša i Hrvoje su ju čekali u 3.okrugu ispred njezine zgrade. Ujedno je bila sretna, ujedno nesretna i nije znala je l´ bi izašla na igru s njima ili ne, tj. mislim da je imala strah od druženja uživo.

Likovi u predstavi su Iskra i Božo, a virtualno prijatelji Maša i Hrvoje, Mrle 16 te „starci“. Scenografija i rekviziti su minimalistički, važan je scenski pokret, govor tijela i mimika, a glazba ujednačeno prati zbivanja u radnji.

Poruka predstave je:  Draga generacijo, ne provodite i ne gubite vrijeme s lažnim,  virtualnim prijateljima nego poklonite svoje vrijeme pravim, istinskim prijateljima.

Teo Kolar, 7. a