« Lipanj 2018 »

TERENSKA NASTAVA PETAŠA – HRVATSKO ZAGORJE
Autor: Ivan Jaković, 22. 5. 2018.

U petak, 18. svibnja, učenici petih razreda u sklopu svoje terenske nastave otkrivali su ljepote Hrvatskog zagorja.

Prvo odredište bio je Muzej krapinskih neandertalaca na lokalitetu Hušnjakovo. Nakon gledanja filma koji je dočarao kako su nekada izgledali i živjeli naši preci, uz stručno vodstvo uslijedilo je pravo putovanje kroz vrijeme! Uz pomoć interaktivnih instalacija (ledena ploča koja puca pod nogama oduševila ih je) i multimedijskih simulacija, osim života krapinskog pračovjeka, predstavljena je i evolucija te početak svijeta.

Nakon obilaska muzeja, oduševljeni vjernim rekonstrukcijama, učenici su se zatim uputili u Trakošćan. Taj je dvorac jedan od najznačajnijih kulturno-povijesnih spomenika u Hrvatskoj. Učenici su saznali više o povijesti dvorca i njegovih vlasnika, obitelji Drašković, te razgledali oružarnicu, dvoranu portreta, lovačku dvoranu, vitešku dvoranu, knjižnicu, salone… Vodič im je objasnio zašto je dvorac bio dobra obrambena utvrda, zašto su kreveti tako kratki, a stolice tako niske te još pregršt zanimljivosti.

Nakon razgleda dvorca i ručka uputili su se prema Varaždinu. Prošetali su gradom te vidjeli gradsku vijećnicu, spomenik Grguru Ninskom, anđelinjak, glavni trg, katedralu te Stari grad. Saznali su zašto se Varaždin naziva gradom baroka te da je nekad bio glavni grad Hrvatske.

Nakon obilaska krenuli smo prema Molvama, umorni, puni dojmova, i ruksaka punih različitih suvenira.