« Lipanj 2018 »

PREDAVANJE „Pravilna prehrana i zdravlje“
Autor: Ivan Jaković, 23. 3. 2018.

U srijedu 21. ožujka u 19 sati Iva Butković, nutricionistica iz Koprivnice, održala je predavanje i radionicu na temu „Prevencija pretilosti kod djece“ za učenike drugog razreda, njihove roditelje i braću.

Ove školske godine učenici drugog razreda odlučili su u sklopu projekta provesti niz aktivnosti vezanih za pravilnu prehranu i zdravlje, upoznati namirnice važne za naše zdravlje te uočiti povezanost raznolike i redovite prehrane sa zdravljem. Tako su uz Dane kruha istražili, isprobali i utvrdili koji kruh je  najzdraviji. Uz Dan jabuka ubrali su jabuke u voćnjaku obitelji Miklošić i podijelili učenicima naše škole  ističući „Jedna jabuka na dan, doktor iz kuće van“.

Uz pomoć nutricionistice Ive i njene prezentacije upoznali su sadržaj zdravog tanjura, što treba svakodnevno jesti i u kojim količinama. Važno je redovito jesti, imati 5 obroka u danu. Također su upoznali koliko se šećera krije u sokovima. Slatkiše, grickalice, gazirane sokove treba izbjegavati. Nije dobro jesti ni jako slanu i masnu hranu. Također su upoznali da je debljina stanje prilikom kojega dolazi do nakupljanja suviška kilograma u tijelu u obliku masnog tkiva. Svakako je važno istaknuti da je voda najzdravije piće i da djeca trebaju svakodnevno popiti od 5 do 7 čaša vode. Osim brige za prehranu jako je važna higijena, kretanje, boravak na svježem zraku, dovoljno spavanja, odmora, ali i rad.

Nakon predavanja učenici su crtali na papirnatim tanjurima namirnice za sutrašnji ručak pazeći na pravilan odabir namirnica. Tako su zapravo pokazali koliko su razumjeli savjete nutricionistice Ive. Svi prisutni učenici dobili su i zadatke za rad kod kuće, vođenje dnevnika „Moji dnevni obroci“ te „Hidratacija tijela“. Nakon tjedan dana dnevnike će donijeti u školu, pa će ih usporediti i istaknuti što je bilo dobro, a što treba popraviti. Na kraju druženja svi prisutni učenici i roditelji dobili su jabuku!

Zahvaljujemo nutricionistici Ivi na dolasku, zanimljivom i poučnom predavanju. Nadam se da će učenici i roditelji kod kupnje namirnica razmisliti i odabrati najbolje za zdravlje.

„Zdravlje je najveće bogatstvo, lako ga izgubimo, a teško vratimo“

Učenici su u razredu posijali sjemenke raznog povrća (nekoliko sorti rajčica, paprika, salata, mahuna, kupusa…). Sadnice će presaditi u svoje vrtove. Kod uzgoja sadnica neće koristiti kemijska sredstva. Na taj način također želimo potaknuti učenike i roditelje na zdravu i pravilnu prehranu.

Također je dogovorena radionica s učiteljicom Mirelom Paša koja će upoznati učenike s važnom ulogom meda u pravilnoj prehrani i očuvanju zdravlja.

S dolaskom proljeća približava se vrijeme prvih trešanja i jagoda koje ćemo ići ubrati. Od ubranih plodova, uz pomoć roditelja, naučiti ćemo pripremati zdrave sokove, džemove i kolače.

Zahvaljujem se svim učenicima, roditeljima, knjižničarki i svima koji na bilo koji način sudjeluju u provođenju našeg projekta „Pravilna prehrana i zdravlje“, a sve u cilju zdravlja učenika.

Izvor: Razrednica Dubravka Jaković