« Srpanj 2018 »

DOBRODOŠLICA BOŽIĆU
Autor: Ivan Jaković, 22. 12. 2017.

Učenici i učitelji Osnovne škole Molve, i ove godine, priredili su za roditelje i mještane božićnu priredbu kao dobrodošlicu Božiću. Maleni glasići, nožice, ručice, raznolike vještine i kreativno stvaralaštvo učitelja i učenika zavladalo je pozornicom molvarskog Doma kulture. Našlo se tu mnoštvo recitacija, glazbe, pjesme, plesa i glume kojima su učenici posjetitelje uveli u blagdansko raspoloženje.

Bilo je i onih koji su nastupali po prvi put ili su po prvi put pokazali neko svoje novo znanje i vještinu. Prvo predstavljanje bilo je upravo takvo. Program je započeo tamburaški orkestar s tri skladbe, a njihovu izvedbu  pratili su naši mali glazbenici na klarinetu Sebastijan Hontić, a na flautama Klara Čerepinko i Doroteja Ivančan.

Nakon glazbenog uvoda folklorna sekcija glazbi je dodala čar pjesmom i plesom. Učenici trećeg razreda ove godine provode razredni projekt „Djeca čuvari baštine“ pa su  proučavali blagdane od 4. prosinca do 1. siječnja, a onda s njima upoznali i ostale članove folklorne skupine koji su se na priredbi predstavili običajima „Od Barbare do Mladoga ljeta“ koji prikazuju ophode, čestitanja i darivanja, a  popraćeni su pjesmom.

Po prvi put na pozornici su bili učenici prvog razreda, recitatori: Lucija Jaković, Benjamin Hontić, Lovro Hontić, Fran Dorić, Vanesa Đuraj, Tomislav Hontić, Karlo Tuba i Viktorija Grčić.

Između plesnih i glazbenih točaka recitirali su nam i Sara Šanjić, Agata Kokša, Lana Mehkek Dorić i Tea Gregurić.

Rasplesani su bili i dječaci i djevojčice nižih razreda. Nekoliko ritmičkih skupina, dječaci, djevojčice 1. i 2. razreda i djevojčice 3. i 4. razreda,  pokazalo je svoje umijeće plesa kojim su čestitali sretne blagdane.

Poznatim božićnim melodijama i pjesmom dobrodošlicu Božiću poželio je i Mali zbor.

Učenicu su nas uveli i u zanimljivu i poznatu priču o Orašaru. U predblagdansko vrijeme u našoj školi provodio se projekt učenika, učitelja i roditelja „Ususret Orašaru“ u sklopu kojeg smo školsko predvorje uredili balerinama, lutkicama u baletnim haljinicama, likovima lutka Orašara te ispred centralnog panoa uredili božićni kutak. Na kraju projekta sudionici su, zahvaljujući sponzorstvu INE, posjetili  baletnu predstavu Orašar u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku.

Upoznajući balet kao kazališnu umjetnost djevojčice su se okušale u plesu baleta i pripremile su ritmičko-baletnu točku Ples šećerne vile koji je poznata melodija iz baleta Orašar.

Odlično su im pristajale baletne haljinice, a prstići su baš kako treba tapkali pozornicom.

Za kraj nas je dramska skupina igrokazom Božićna bajka podsjetila na vrijednosti koje treba njegovati, dobrotu koju treba širiti i kako je najbolje naše drage darivati.

Tako su marljivim i kreativnim radom, idejama i prekrasnim predblagdanskim raspoloženjem učenici i učitelji poželjeli dobrodošlicu Božiću te nas sve skupa uveli u čaroliju Božića i božićnih blagdana za koje vam želimo svako dobro, obilje Božjeg blagoslova, zdravlja, ljubavi i veselja.

Vesele voditeljice programa Hana Sefer i Viktorija Bukovčan

Dio učiteljica i učitelja zaslužnih za program i uređenje Doma kulture s ravnateljem škole

Izvor: Učiteljica hrvatskog jezika Mirela Paša