MJUZIKL OŠ MOLVE NAGRAĐEN U MUZEJU SUVREMENE UMJETNOSTI U ZAGREBU
Autor: Ivan Jaković, 17. 5. 2017.

Kad se ideja rodi, onda se lakše brodi! Od priče do songova, od nota do snimanja, plesa i kulisa, promocije i snimanja CD-a; u svemu su zajedno sudjelovali učenici i učitelji OŠ Molve.

Ovaj autorski rad - mjuzikl ima naziv „Pjesmom rasprši oblake“. Glazbu potpisuje učitelj Dražen Štefan, idejnu priču učiteljica Marija Halaček, koreografiju učiteljica Željka Čerepinko, scenografiju učitelj Zvonimir Haramija, a režiju učiteljica Dubravka Jaković. Sve u suradnji s učenicima!

Učenici koji izvode mjuzikl su:  Ana Leona Lončar, Barbara Vujković,  Sofija Paša, Petra Vincek, Veronika Vrčak – sada učenice 1.r. SŠ, Ela Jaković  je u 8.r, Dorijan Ivančan,  Lovro Tuba, Anamarija Hontić i Sandra Balogović u 7.r,  a Karlo Jaković, Lovro Kovaček, Maja Hudjek,  Jelena Kokša , Lucija Matanović i Klara Jaković  u 6.r.

Okosnica su priče dvije skupine učenika (mladića i djevojaka) različita glazbenog obrazovanja i ukusa. Oni uvježbavaju svoje pjesme i ismijavaju suprotnu skupinu: rokeri nasuprot ljubitelja popa. Humorističnim dosjetkama i neuspjelim probama različitih tonova pridonosi se dinamičnosti i duhovitosti mjuzikla.

Tijek radnje spaja naizgled nespojivo: mlađemu učeniku, rokeru, sviđa se starija učenica, ljubiteljica pop-glazbe. Iako različitoga „glazbenoga pogleda“, ugledavši u parku plakat za predstavu kojom se želi pomoći oboljeloj djevojčici, oni se odluče zajedno uključiti u humanitarni koncert svojom pjesmom. Mjuzikl tako ostvaruje dobrotvornu komponentu i promiče toleranciju različitosti.

Suprotstavljene glazbene skupine djece poveže glazba i želja za pomaganjem te zajednički izvode završnu pjesmu koja želi ujediniti pop i rock-glazbu. „Šećer na kraju“ pjesma je uz koju se zaboravljaju sve nesuglasice i šalje važna poruka gledateljima – glazba je most između ljudi.

Nakon uspješne prijave, mjuzikl je pozvan na Festival dječjeg glazbenog stvaralaštva koji organizira glazbena udruga Opus. U Muzeju suvremene umjetnosti Festival je održan 12. svibnja 2017. u Zagrebu uz potporu brojnih sponzora i medija. Nastupalo je ukupno 7 osnovnih škola iz cijele Hrvatske, a molvarska škola je bila jedina iz Koprivničko-križevačke županije. Sudionici su razgledali stalni postav Muzeja i sudjelovali na radionici o ostvarivanju i poštivanju autorskih prava.

Vesela izvedba je osvojila žiri kojim je predsjedao poznati pjevač Goran Karan te su tako Molvarci osvojili prvu nagradu za svoj predani rad, radosnu i razigranu pjesmu i ples. Ovo je veliki uspjeh na državnoj razini i zaslužena promocija škole i mjesta.

Izvor: Učiteljica hrvatskog jezika Marija Halaček