« Kolovoz 2017 »

ŠARENIM ČARAPICAMA OBILJEŽILI SVJETSKI DAN DJECE S DOWN SINDROMOM
Autor: Ivan Jaković, 21. 3. 2017.

Današnji dan smo veselo krenuli. Ujutro nas je probudilo prvo proljetno sunce i zagrijala nas njegova toplina, a obilježavamo i dva posebna dana. Jedan od njih je Svjetski dan djece s Down sindromom (21.3.). Simbol Dana su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti te njihovim nošenjem pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo.

Down Syndrome International (DSI) je službeno odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Down sindromom kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma. Downov sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška, a nastaje u trenutku začeća. Uzrok Downova sindroma otkrio je 1959. godine francuski genetičar Jerome Lejeune. On je na 21. paru kromosoma otkrio jedan kromosom viška (umjesto 2, tu su se nalazila 3 kromosoma), a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 kromosoma. Ipak, sindrom je dobio ime Down po engleskom liječniku Johnu Langdonu Downu koji je 1866. prvi opisao sindrom, gotovo 100 godina prije nego što je pronađen uzrok poremećaju. Ljudi s Downovim sindromom imaju određeni stupanj poremećaja u razvoju (mentalni hendikep), a stupanj poremećaja varira od osobe do osobe i nemoguće je odmah poslije porođaja ustanoviti koji će stupanj poremećaja dijete imati. Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želi se svijet upoznati s ovim poremećajem i pri tomu potaknuti ljude za veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom. Osobe s Down sindromom krase prekrasne osobine – topli su, dobrodušni, vedri i veseli, kreativni i vole svoju obitelj, ali i društvo. Ne treba im puno za sreću, a tu sreću šire i na svoje bližnje. Oni su osobe s karakteristikama koje bi trebale krasiti svako ljudsko biće.

I mi u školi smo odlučili osvijestiti se o Down sindromu i biti im podrška, stoga smo došli obuvši različite šarene čarapice, a na satu razrednika su dan prije, u ponedjeljak 20. ožujka, razrednici razgovarali sa svojim učenicima o sindromu te gledali edukativne isječke na internetu.

Izvor: Ana Molnar Šadek