« Listopad 2017 »

DAN RUŽIČASTIH MAJICA
Autor: Ivan Jaković, 22. 2. 2017.

Naša škola se ove školske godine po prvi puta priključila akciji Centra za edukaciju i prevenciju nasilja (CEPN) te u školi obilježila Dan ružičastih majica. Na taj način odlučili smo među učenicima podići svijest o problemu vršnjačkog nasilja i podržati program prevencije istog.

„Pokret je nastao u Kanadi potaknut dirljivom pričom srednjoškolca koji je u znak podrške majci oboljeloj od raka odlučio u školu obući ružičastu majicu čime je postao žrtva nasilja. U znak potpore u pomoć mu je priskočila grupa dječaka koji su podijelivši ružičaste majice školom odaslali poruku o važnosti tolerancije i nenasilničkog ponašanja. Njihova poruka uskoro je poprimila globalni karakter, a u Hrvatskoj je s obilježavanjem toga dana prvi započeo Centar za edukaciju i prevenciju nasilja 2014. godine.“
(Izvor: Profil Klett, URL: http://www.profil-klett.hr/22-veljace-dan-ruzicastih-majica)

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači, ove godine je to palo na 22. veljače, na način da se nosi ružičasta majica ili bilo koji modni dodatak ružičaste boje, a u školi su učenici pod odmorom mogli uživati u službenoj pjesmi Dana „Život nije siv“ i drugim pjesmama izvođačice Mije. Također, kako bi učenici bili bolje upoznati s tim danom i simbolikom ružičastih majica, u ponedjeljak (20. veljače) su razrednici na satu razrednika učenicima prikazali prezentaciju i razgovarali o vršnjačkom nasilju.

Dan ružičastih majica obilježili su i učenici 3. i 4. razreda PŠ Medvedička zajedno s učiteljicom Ivanom Barić, a pridružila im se jedna prvašica i jedan drugaš. Nakon kratke uvodne prezentacije o Danu ružičastih majica ponovili su značenje riječi "nasilje" i "zlostavljanje", a obilježavanje su povezali s Danom materinskog jezika koji se također obilježava 22. veljače pa su pisali lijepe riječi (ljubav, sreća, smijeh, pravda, poštenje, prijateljstvo, igra...) i postavili ih na pano oko ružičastih majica, a one ružne su nabrojili uz riječ STOP.