UDRUGA SLIJEPIH I SLABOVIDNIH OSOBA U MOLVAMA
Autor: Ivan Jaković, 7. 12. 2016.

Učenici 2. i 3. razreda tijekom ove školske godine kroz razne aktivnosti, radionice, posjete i predavanja bavit će se projektom pod nazivom „Povezuju li nas ili razdvajaju razlike“. Živimo u vremenu kada su učenici sve više okruženi predrasudama i stereotipima prema kojima se i ponašaju, pa je nužno djelovati na razvoj njihove osobnosti. Učenici se u svakodnevnom životu susreću s osobama s invaliditetom, a ne znaju kako se prema njima pravilno ponašati.

Stoga je važno kod učenika  od najranije dobi  razvijati znanja, osnaživati vještine i produbljivati   razumijevanje različitosti.

Zato je cilj ovog projekta uvažavanje različitosti, promicanje tolerancije, senzibilizacija učenika za probleme i potrebe osoba s invaliditetom.

Prva aktivnost ovog projekta održana je u ponedjeljak 5. prosinca u 18 sati u prostorijama osnovne škole gdje su učenici sa svojim roditeljima i učiteljicama ugostili predstavnike Udruge slijepih i slabovidnih osoba iz Koprivnice. Podosta velika skupina roditelja i djece koja se okupila bila je podijeljena u dvije radionice, jedna za roditelje, a druga za učenike.

Roditelji su imali prilike saznati mnogo o načinu djelovanja udruge, o potrebama i poteškoćama slijepih i slabovidnih osoba s kojima se susreću u svakodnevnom životu. Koristeći razne simulacijske naočale  (koje simuliraju određene vrste oštećenja vida) mogli su isprobati kako je to biti u koži slijepe osobe i obavljati  obične svakodnevne aktivnosti kao što su kretanje u prostoru, kretanje po stepenicama, sjedanje za stol i komunikacija. Naučili su  i pravilno obraćanje i pristupanje slijepoj osobi te osnove vođenja  takve osobe.

Učenici su kroz svoju  iskustvenu radionicu naučili tko su slijepe osobe i kako se igraju slijepa djeca. Igrali su društvene igre prilagođene slijepima i  saznali kako je kod takvih igara naglasak na izoštravanju osjetila sluha, dodira ili njuha. Saznali su na koji način slijepi  pišu i čitaju. Na kraju su i osobno naučili osnove vođenja slijepe osobe te kako joj pristupiti i pomoći u svakodnevnim situacijama. Mogli su isprobati i simulacijske naočale koje prikazuju različita oštećenja vida te se kretati pomoću bijelog štapa.

Uz smijeh i zabavu vrijeme je brzo prošlo, a entuzijazam i dobru volju učenika predstavnici udruge nagradili su malim poklonom. Svatko od njih dobio je svoje ime i prezime napisano na Braillevom pismu. Druženje je završilo pjesmom, fotografiranjem i malom zakuskom.

Zahvaljujemo se predstavnicima Udruge slijepih i slabovidnih iz Koprivnice koji su se vrlo rado odazvali našem pozivu na suradnju u ovom projektu.

Učiteljice Katica Ištvan i Željkica Čerepinko